Cizre`de Açılan İşaret Dili Kursunda Hem Eğitmen Gönüllü Hem Kursiyerler

Cizre`de Açılan İşaret Dili Kursunda Hem Eğitmen Gönüllü Hem Kursiyerler
Şırnak'ın Cizre ilçesinde Gençlik Merkezi Bünyesinde açılan İşaret Dili Kursunda hem eğitmen gönüllü hem kursiyerler. Cizre'de...
 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Gençlik Merkezi Bünyesinde açılan İşaret Dili Kursunda hem eğitmen gönüllü hem kursiyerler.

         Cizre’de işitme engelli vatandaşların daha rahat iletişime geçebilmesi için Gençlik Merkezi Bünyesinde işaret dili kursu açıldı.

Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından ücretsiz açılan işaret dili kursunda eğitmen gönüllü olarak eğitim verirken, kursa gelen 16 gönüllü kursiyerde alacakları eğitimin sonunda engelli vatandaşların daha fazla bir kesim tarafından anlaşılması için işaret dilini insanlara anlatmaya çalışıyorlar.

         Cizre Gençlik Merkezi Bünyesinde açılan İşitme Engelli Kursunda gönüllü eğitmen olarak görev yapan Emrah Bilge,”İşaret diline önem vermiş bir bireyim. İşitme engellilerin dertlerini anlamaya yönelik çalışmalar içerisinde olan birisiyim. Bu yönden de Gençlik Merkezinde açılan kursa gelen kursiyerlere eğitim veriyorum ve buradaki amacımız işaret dilini insanlara yaymaktır.

 

Amacımız İşaret Dilini İnsanlara öğretmek

         Kasım ayı sonlarına doğru eğitimlere başladıklarını belirten Bilge, işaret dili birin kur eğitimi için 16 öğrenciye eğitim veriyorum. İkinci kur eğitim için burada yeterli şartlar yok çünkü ben ikinci kur eğitimimi ve tercümanlık eğitimimi Eskişehir’de tamamladım. Buradan aldığım iki belge ile Gençlik Merkezine işaret dil kursunun açılması ve Gönüllü olarak eğitim vermek için müracaat ettim. Kursa gelen 16 gönüllü kursiyerlere işaret dilini anlatmamızdaki amacımız toplumda işitme engellilere yönelik herhangi bir destek ve imtiyaz yok. Çünkü Engellilerimiz kendilerini çok yalnız hissediyorlar. Ben buradan bu arkadaşlarımıza işaret dilini öğreteceğim. Çünkü çevremizdeki bir Memur, doktor, polis, öğretmene bu işaret dilini bilmek zorunda. Çünkü çevremizde işitme engelli insanlarımız var. Bizde onlara yardımcı olmak için bir aradayız dedi.

 

Herkesi Kursa davet ediyoruz

         Gençlik Merkezi Bünyesinde açılan işaret dili kursuna gönüllü olarak başvurduğunu ifade eden Ayten Mungan,”burada gönüllü eğitmenden ders alıyoruz. Çevremizde bulunan birçok engelli arkadaşlarımız var. İşaret dilini bilmediğimiz için onlarla iletişim kuramıyoruz, onlar da bizimle kuramıyor. Onlar bize bir şey anlatmak istediğinde biz bir şey anlamıyoruz. Ya da biz konuştuğumuz zaman onlar bizi duymuyor. Bu eğitimi almamızdaki tek amacımız bu tür insanlarla iletişim kurabilmek. Bilmeyenlere de bu dili öğretmek. Buraya herkesin gelip bu dili ve eğitimi alması lazım diye düşünüyorum. Çünkü çevremizde kendilerini yalnız hisseden çok sayıda işitme engelli insanımız var. Bu anlamda da bu kursun açılmasına yardımcı olan Gençlik Merkezi Müdürü Nurettin Kömür’e ve gönüllü olarak eğitim veren Emrah Bilge’ye teşekkür ediyorum.” dedi.

        

 Sosyal Hizmet mezunu olduğu için İşaret dil eğitiminin kendisi için çok önemli olduğunu ifade eden Cındi Yıldırım,”benim çalışacağım kurumlarda engelli çocuk ve vatandaşlarla sürekli iletişim halinde olacağım için bu eğitim benim için çok yararlı oldu. Çevremde ve akrabalarımın arasında bir sürü engelli var. Onun buradan alacağım eğitim ile onlarla daha iyi bir iletişim kurarak onların sorun ve isteklerine daha iyi bir şekilde yardımcı olacağım.” dedi.

 

İşaret dili ile engelsizlerle iletişim kurmaya çalıştılar.

 

         Gençlik Merkezi bünyesinde eğitim alan gönüllü kursiyerler aldıkları kısıtlı eğitimle caddede dolaşıp normal insanlarla iletişim kurmaya çalıştılar. Birçok vatandaşa işaret dili ile yollarını kaybettiklerini ve kendilerine yardımcı olmalarını isteyen vatandaşların kendilerine yeteri kadar yardımcı olamadıklarını ifade eden kursiyerler; insanlarımız işaret dilini bilmediklerinden dolayı bizimle iletişim kuramıyorlar dedi.

 

Her evde ve Her kurumda bir kişinin bu eğitimi alması yararlı olur

         Kendisinden yardım isteyen kursiyerlerin engelli olduğunu zanneden ancak kendilerine yardımcı olamadığı için büyük bir üzüntü yaşadığını ifade eden Cizreli Vatandaşlardan Ulvi Yılmaz, bu arkadaşlar yanıma yaklaşıp işaretlerle benden bir şey istediler. Bende kendimce onlara yardımcı olmaya çalıştım ancak işaret dilini bilmediğim fazla yardımcı olamadım. Buda beni çok üzdü. Çünkü çevremizde gerçekten de çok sayıda engelli insanımız var ve biz bu dili bilmediğimiz için onlarla iletişim kuramıyoruz. Onun için her evden ve her kurumda çalışan en az bir kişinin bu eğitimi alması gerektiğini düşünüyorum.”dedi.

 

İletişim kurabileceğim insanları görünce çok mutlu oldum

         Doğuştan engelli olan ve şuana kadar herhangi bir işitme cihazı kullanmayan 33 yaşındaki Faruk Elçik,”Cizre’de kısa bir süre önce göreve başladığını ancak burada ve işaret dili eğitimini kitaplardan öğrendiğini söyledi. İşaret dili kursiyerlerini görünce gözlerinin dolduğunu ifade eden Elçik,”onlarla iletişim kurunca çok duygulandığını ve onlarında işitme engelli olduklarını zannettim. Ama meğerse engelli değillermiş. Ama yinede çok sevindim çünkü artık burada sohbet edeceğim dostlarım oldu ve artık kendimi yalnız hissetmeyeceğim.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.