HRÜ`de ödüllü filmler gösterimi

HRÜ`de ödüllü filmler gösterimi
Harran Üniversitesi GAP Coğrafya Kulübü tarafından organize edilen kültürel etkinlik çerçevesinde Harran Üniversitesi Film Atölyesi (HÜFA) tarafından çekilen ödüllü...
 Harran Üniversitesi GAP Coğrafya Kulübü tarafından organize edilen kültürel etkinlik çerçevesinde Harran Üniversitesi Film Atölyesi (HÜFA) tarafından çekilen ödüllü filmlerin gösterimi, umut fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi yapıldı.  

  Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Büyük Amfi Salonunda yönetmenliğini Prof. Dr. Sedat Benek, çekimlerini Mustafa Uluç’un yaptığı "Şakha" kısa belgesel filmi ile yine danışmanlığını Prof. Dr. Sedat Benek üstlendiği, yönetmenliğini, senaristliğini ve oyunculuğunu Mustafa Deniz Doğan`ın yaptığı "Sulara Kapılmak" kurmaca kısa filminin gösterimi ile başlayan program selamlama konuşmalarıyla devam etti.

  “Bölgedeki insanlarımızın kültürel ve eğitim anlamında yetişmesine ihtiyaç var”

  Programda konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Çiğdem, “Film izlerken çok duygulandım. Konuyla ilgili geçmiş yıllarda bir makale kaleme almıştım. Ayrıca töre cinayetleri ile ilgili bir sempozyuma da katılmıştım. Ne yazık ki bu bölgenin kanayan bir yarası da töre cinayetleridir. Bu bölgedeki insanlarımızın kültürel anlamda, eğitim anlamında yetişmesine hala ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu bölgelerde ne yazık ki bayan olmak, kadın olmak çok zor. Zorla çocuklarımızın evlendirilmesi, aile içi sıkıntılar, töre cinayetleri gerçekten kabul edilebilir bir durum değildir. Buradaki bayan öğrencilerimiz yarın anne olacaklar. Kendi çocuklarına karşı bir farkındalık oluşturabileceklerini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

  Toplumun sorunlarını çözüm odaklı bir şekilde yansıtılmalı

  Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Benek ise konuşmasında, bölgede törelere bağlı olmanın getirdiği bazı uygulamalarla karşılaştıklarına dikkat çekmek istediklerini belirterek,“Bu kısa film, böyle bir sıkıntıyı anlatmaktadır. Bilimin böyle bir sorumluluğu vardır, gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Biz tozpembe bir dünyada değiliz. Toplumun sorunlarını da çözüm odaklı bir şekilde, kalemlerle, ekranlarla, sosyal sorumluluk çerçevesinde kamusal alana taşımak zorundayız ve farkındalık oluşturmak zorundayız. Bu filmin de temel öğretisi buydu. Bu anlamda çok farklı geri dönüşler aldık. Ben öncelikle Mustafa kardeşimi tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

  Programda, Hilvan ilçesinde Ramazan Aygat tarafından verilen fotoğrafçılık kursu sonrasında kursiyer öğrencilerince çekilen ve çoğunluğunun portre fotoğraflarından oluşan "Umut Fotoğraf Sergisi" yer aldı. Sergi açılışında müzik öğretmenleri Yağmur Taşkın & Volkan Meydan tarafından bir müzik dinletisi verildi. Etkinlik, Prof. Dr. Sedat Benek, Mustafa Deniz Doğan, Mustafa Uluç ve Ramazan Aygat izleyicilerle bir söyleşi gerçekleştirmesi ile program sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.