CİZRE BELEDİYESİ KIRAATHANELERDE KÜTÜPHANE KÖŞESİ OLUŞTURUYOR

CİZRE BELEDİYESİ KIRAATHANELERDE KÜTÜPHANE KÖŞESİ OLUŞTURUYOR
Cizre Belediyesi "Her Kıraathaneye bir Kitaplık" projesi kapsamında kıraathanelerde kütüphane köşesi oluşturuldu. Kütüphane oluşturan kıraathanelere ücretsiz kitap hediye edilip,kütüphane...

Cizre Belediyesi "Her Kıraathaneye bir Kitaplık" projesi kapsamında kıraathanelerde kütüphane köşesi oluşturuldu. Kütüphane oluşturan kıraathanelere ücretsiz kitap hediye edilip,kütüphane için köşelik yapıldı.

         İçişleri Bakanlığının Kanun Hükmünde Kararname kararı ile Kaymakam Faik Arıcan`ın Belediye Başkanı olarak görev yaptığı Cizre Belediyesi,ilçede okuma alışkanlığını kazandırmak ve okuma alışkanlığını arttırmak amacı ile "Her Kıraathaneye bir Kitaplık" projesi kapsamında ilçedeki kıraathanelere kitaplık köşesi oluşturulup,kütüphane için kitap hediye edildi.

         Cizre Belediyesi tarafından organize edilen "Her Kıraathaneye bir Kitaplık" projesi kapsamında ilk etapta ilçede 3 kıraathaneye kitaplık kuruldu. Proje kapsamında klasiklerden eserlerin bulunduğu kitaplar Kaymakam ve Belediye Başkanı Faik Arıcan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan İke tarafından kahvehane sahiplerine teslim edildi.

         Cizre Belediye Başkanı ve Kaymakam Faik Arıcan,beraberinde İlçe Jandarma Komutanı Serkan Baykan,Emniyet Müdür Yardımcısı Alptekin Özgen ve Milli Eğitim Müdürü Şahan İke ile birlikte kütüphane için köşelik oluşturulan kahvehaneleri gezip,oluşturulan kitaplık köşelerini yerinde inceledi.

         Okumanın yaşının olmadığını ve insan hayatında bulabileceği en büyük hazinenin kitap olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Faik Arıcan, "Her Kıraathaneye bir Kitaplık" adlı bir proje başlattık, vatandaşlarımıza kahvelerde geçirdikleri boş vakitleri okuyarak değerlendirmeleri için bir fırsat sunmak istiyoruz dedi.

         Arıcan,her belediyenin görevi inşaat,yol,alt yapı,üst yapı ve park gibi çalışmalar yapmaktır.Bunun yanında da gönülleri de yapmak lazım.Gönülleri nasıl yapacağız tabiki vatandaşlarımıza yaklaşarak yapacağız.Vatandaşlarımızı da sosyal belediyecilikle yaklaşabiliriz.Kültürel faaliyetler,sanatsal faaliyetler,sportif faaliyetler yaparak yaklaşabiliriz. Bilindiği gibi kahvehanelerin çoğunun ruhsatında "Kıraathane" yazar. Kıraat, ekmek demek, okumak demektir. Kahvelerimizde vatandaşlarımız tabi ki hoşça vakit geçirmek için sohbet, muhabbet hatta oyun da oynayacaklar. Ama hiç olmaz bir yarım saat kitap okusalar bu alışkanlık haline gelir ve kitap okuma alışkanlığımız artar dedi.

         En büyük sıkıntının eğitimsizlik olduğunu belirten Arıcan,kahveye,kırathaneye gelen vatandaşımız bir şeylerde okusun.Umuyorum ki bu amacımız güzel sonuçlar doğurur diye konuştu.

         Yapmış oldukları bu örnek davranıştan dolayı Cizre Belediye Başkanı Faik Arıcan`a teşekkür eden Kıraathane sahibi Lokman Şık,gerçekten her yerde bulunması gereken ve milletimizin,vatandaşlarımızın buraya geldiğinde kitap okuyarak biraz daha bilgi sahibi olması için çok önemli bir köşelik.Böyle bir şeyi Belediyeden beklemediğini belirten Şık,çünkü yıllardır bu memlekete ne bir hizmet yapıldı,ne bir katkı sağlandı ve yıllardır alt yapımız yok.Ama yaklaşık bir yıldır Cizre inşaat alanına dönmüş alt yapı çalışmaları,yolları ve içme suyu çalışmaları yapılıyor buda bizleri çok memnun ediyor dedi.

         Yıllardır ilçe dışında olduğu için memlekete hasret kaldığı için Cizre`ye geri döndüğünü ifade eden Zeki Durgun ise gelip şehrimizi gördük ve yeni anladık ki bu memlekette bir şey oluyor dedik.Demek ki istendiğinde her şey olabiliyor.Onun için belediyemizin yapmış olduğu bütün hizmetlerden memnunuz ancak Yol,su,doğal gaz ve diğer alanlarda da çalışmalar bekliyoruz dedi.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.