ÇATIŞMALARLA ANILAN NAMAZ DAĞI`NDA PARAŞÜT KEYFİ

ÇATIŞMALARLA ANILAN NAMAZ DAĞI`NDA PARAŞÜT KEYFİ
Şırnak'ta gençler, yıllarca çatışma ve şiddet olaylarının yaşandığı Namaz Dağı'nda güvenliğin sağlanmasının ardından yamaç paraşütü yapmanın keyfini yaşıyor. Şırnak'ta huzur ve güven ortamının sosyal yaşama...
Şırnak'ta gençler, yıllarca çatışma ve şiddet olaylarının yaşandığı Namaz Dağı'nda güvenliğin sağlanmasının ardından yamaç paraşütü yapmanın keyfini yaşıyor. Şırnak'ta huzur ve güven ortamının sosyal yaşama yansımasının en güzel örneğini Namaz Dağı'nda yamaç paraşütü yaparak yaşıyor. Şırnak Doğa Sporları ve Havacılık Derneği üyesi gençler, yıllarca adı çatışma ve şiddet olaylarıyla anılan Namaz Dağı'nda paraşütle uçmanın doyumsuz keyfini yaşıyor. 2013 yılında 2 kişi ile yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştiren dernek üyeleri, şimdi ise 20 pilotla gerçekleştiriyor. Namaz Dağı ve İkizce köyü bölgesi'nde 2 ayrı noktada uçuş gerçekleştiren pilotlar yerlerin uygun hale getirilmesinden sonra yamaç paraşütü yapanların sayısının artacağını belirtti.

Kent merkezine 4 kilometre uzaklıktaki 1760 rakımlı Namaz Dağı'nda yamaç paraşütü ile uçuşlar gerçekleştiren gençler, şartların elverişli olması durumunda Cudi ve Gabar Dağı'nda da uçuşlar gerçekleştirmek istiyor. 20 kişi ile uçuş gerçekleştiren Doğa Sporları ve Havacılık Derneği Üyeleri, uçmak isteyen Şırnaklı vatandaşları ve memurları da ikili uçuşlarla uçuruyorlar. Dernek Başkanı Osman Oğrak, huzurun sağlanmasının ardından yamaç paraşütüne ilginin arttığını ifade ederek, 2013 yılında derneğimizi kurduk. Şu anda aktif olarak 20 pilotumuz mevcut. Şırnak, yamaç paraşütüne potansiyel olarak elverişli bir bölge. Termal havaları karşılamada, yelken hava konusunda Namaz Dağı'nı kullanıyoruz. Aynı zamanda ikize tepemiz var. Sporumuzu genellikle hafta sonları etkin bir şekilde yapıyoruz. Spora ilgi duyan vatandaşlarımıza, memurlarımıza genellikle tandem dediğimiz ikili uçuşlarla uçuruyoruzdedi.

Türk Hava Kurumu'nun Şırnak'ta uçuş başlangıç kursu vermesini talep eden Başkan Oğrak, Biz yaklaşık 3 yıldır Türk Hava Kurumu'nda yazışmalarla kurs talep ettik. Bölgesel sıkıntılardan dolayı iptal oldu. Türk Hava Kurumu'ndan Şırnak'ta öncelikli olarak bir başlangıç kursu açmasını talep ediyoruz. Bizim dernek olarak amacımız burada yamaç paraşütü sporunu geliştirmek ve yaygınlaştırma. Bunun dışında irtibatta olduğumuz farklı bölgelerdeki yamaç paraşütü pilotlarını bir etkinlik altında buraya getirmek. Onlarla diyalog halindeyiz. Arzu ettiğimiz desteği bulursak sene içerisinde bir yarışma yapmayı planlıyoruz diye konuştu.

Kalkış yerine varmak için toprak yolda yaklaşık 20 dakikak yürüdüklerini ifade eden Osman Oğrak, Burada sporumuzu yaparken ulaşım konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle take off dediğimiz çıkış alanına ulaşmak için toprak yolda yaklaşık olarak 15-20 dakika yürüyoruz. Zorlanıyoruz. Şayet bu arzu ettiğimiz desteği bulabilirsek, bu takeoff ve iniş alanını düzeltirsek çok daha güvenli uçuşlar yaparız dedi.

Şırnaklı Beden Eğitimi Öğretmeni Salih Çakan ise, 2 yıllık pilot olduğunu dile getirerek, Yaptığımız etkinliklerde şu anda Namaz Dağı'nı kullanıyoruz. Namaz Dağı'nda eğitim uçularımız oluyor daha çok yelken ve termik dediğimiz eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu süreçte Doğa Sporları ve Havacılık Derneği olarak çok aktifiz. Her hafta sonu mutlaka etkinliklerimiz devam ediyor. Bu etkinlikler çerçevesinde de sürekli kendimizi bir sonraki evreye daha iyi hazırlanıp, hedefimiz olan yarışmalara katılıp bu süreci daha da iyi atlatmamızı diliyorum diye konuiştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.