DİYARBAKIR`DA ENGELLİLER ATIK PET ŞİŞELERİNİ TASARIMA DÖNÜŞTÜRDÜ

DİYARBAKIR`DA ENGELLİLER ATIK PET ŞİŞELERİNİ TASARIMA DÖNÜŞTÜRDÜ
Diyarbakır'da faaliyet yürüten Kayapınar Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kurslara katılan engelli bireylerin hayal dünyası engel tanımıyor. Atık pet şişeleri toplayıp birer eşsiz tasarıma dönüştüren engelliler, ürettikleri...
 Diyarbakır'da faaliyet yürüten Kayapınar Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kurslara katılan engelli bireylerin hayal dünyası engel tanımıyor. Atık pet şişeleri toplayıp birer eşsiz tasarıma dönüştüren engelliler, ürettikleri ürünleri satarak da kendi harçlıklarını karşılıyor.

Diyarbakır’da yaklaşık 2 yıldır önemli başarılara imza atan Kayapınar Engelsiz Yaşam Merkezi engelli bireylerin geri dönüşüm bilinci kazanması ve gelişimlerine katkı sağlaması için pet şişe tasarım kursu açtı. Kursa katılan öğrenciler çöpe atılan pet şişeleri kesip, biçip, boyayıp, süsleyerek birer tasarıma dönüştürüyor. Engelli bireylerin ellerinde kimi zaman eşsiz bir vazoya kimi zaman bir kalemliğe dönüşen malzemeler, değişik zamanlarda açılan sergi ve kurulan kermeslerle vatandaşa sunularak elde edilen gelir ile engellerin bütçelerine katkı sağlanıyor. Kursa katılan farklı yaşlardan engelli öğrenciler, katıldıkları kurslarda çok eğlendiklerini ve engelsiz yaşam merkezinin kendileri için çok güzel bir ortam olduğunu ifade etti.


ENGELLİLER MUTLU

Kursiyerlerden Baran Tarı, kurs sayesinde atıklardan da bir şeyler üretilebileceğini anladıklarını ifade etti. Tarı, “Şuanda geri dönüşüm kutularını kalemlik yapıyoruz. Boyuyoruz, kesiyoruz, çiçekler yapıştırıyoruz. Süs gibi. Öğretmenimizi, arkadaşlarımız seviyoruz. Boyama hoşuma gidiyor. 4 aydır buradayım, arkadaşlarımı seviyorum, öğretmenlerimizi, kurum müdürümüzü hepsini seviyoruz” dedi.

Kurs öğrencilerinden Mürvet Gem ise “Pet şişe boyaması yapıyoruz. Saksı, kalemlik yapıyoruz. Hoşuma gidiyor. Mutluyum” diye konuştu.


“AMACIMIZ ÇOCUKLARI GERİ DÖNÜŞÜME BİLİNÇLENDİRMEK”

Kurs fikrinin engelli öğrencilere geri dönüşüm bilinci kazandırmak ve hayal dünyalarını geliştirmek için başladıklarını ve sonrasında devam etme kararı aldıklarını ifade eden el sanatları öğretmeni Naciye Karakaş, bir sonraki etapta kokulu taş boyama ve süslemeye geçeceklerini kaydetti. Karakaş, şunları söyledi: 

“Şuanda geri dönüşüm kursumuz var. Amacımız çocukları geri dönüşüme bilinçlendirmektir. Bir farkındalık oluşturmak istedik. Zihinsel engellilerin zihinlerini açabilmek. Çöplerimizi bile değerlendirebileceğimizi bunu farkındalık olarak göstermek istedik. Pet şişelerinden saksı yapıyoruz, kalemlik yapıyoruz, kutular yapıyoruz. Büyük bir zevk ile de yapıyorlar. Daha önce de ahşap boyama yaptılar. Seramik boyası yaptılar. Takı tasarımı yaptılar. Geri dönüşümden sonra kokulu taş üzeri çalışmalar yapacağız”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.