Şırnak ve Siirt Üniversitesi’nin ortak proje başvuruları kabul edildi!

Şırnak ve Siirt Üniversitesi’nin ortak proje başvuruları kabul edildi!
Türk Patent ve Marka Kurumu, Şırnak ve Siirt Üniversiteleri'nin Ortak Hazırladığı Ulusal Faydalı Model için Patent Başvurusunu Kabul Etti.

Şırnak Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümünde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi Veysel Tahiroğlu’nun, Türk Patent ve Marka Kurumuna “Steril ve Vakumlu İdrar Kabı” isimli “Ulusal Faydalı Model” başvurusu kabul edildi. Yüzde elli Şırnak üniversite Dr. Öğretim Üyesi Veysel Tahiroğlu ve yüzde elli Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Naci Ömer Alayunt’un buluşu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 21.02.2024 tarihinde tescil edildi. Ulusal Faydalı Model buluşu hakkında bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Veysel Tahiroğlu şunları söyledi: “Ulusal Faydalı Modelimizi Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Naci Ömer Alayunt’un katkılarıyla birlikte geliştirdik. Bu buluş; kendinden kapaklı yapısıyla hastanın idrar verme işlemini tamamlaması ardından otomatik olarak kapanabilen, idrarı inceleyecek olan sağlık personelinin hastalıklara karsı risk altında kalmasını önleyen ve verilen idrarın herhangi bir kontaminasyona maruz kalmadan idrardan örnek alınmasını sağlayan steril ve vakumlu idrar kabı ile ilgilidir.”

“Ulusal Faydalı Model” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmesinden ötürü memnuniyet duyduğunu ifade eden Şırnak üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Öğretim Üyesi Veysel Tahiroğlu ve Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Naci Ömer Alayunt’u tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

universite-1712309934-be7nrm.jpg

belge-1712309895-gcyqrn.jpg

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.