Bakan Varank: "Siirt`te 3 Milyon 800 Bin Avroluk Projeye Başlıyoruz

Bakan Varank: "Siirt`te 3 Milyon 800 Bin Avroluk Projeye Başlıyoruz
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Siirt'te geldi. Bakan Varank, "Mardin-Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt üniversitelerinin ortaklığında 3 milyon 800 bin...
  

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Siirt’te geldi. Bakan Varank, "Mardin-Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt üniversitelerinin ortaklığında 3 milyon 800 bin avroluk bir projeye başlıyoruz. Amacımız, gençlerimizin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek. Bu amaçla Siirt’in de dahil olduğu 4 ilimizde eğitimler düzenleyip, gençlerimizi iş hayatına hazırlayacağız" dedi.

  Siirt Valiliğini ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siirt Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu, AK Parti`den Siirt Belediye Başkan adayı olan Ali İlbaş, eşlik etti. Bakan Varank, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçti. Valilik ziyaretinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumuna geçen Bakan Varank, Siirt yatırımları açılış ve imza törenine katıldı. 

  Bakan Varank, amaçlarının gençlerin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek olduğunu söyledi. Bakan Varank, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde genç işsizliğini çözmek amacıyla harekete geçtiklerini kaydederek, "Mardin-Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt üniversitelerinin ortaklığında 3 milyon 800 bin avroluk bir projeye başlıyoruz. Amacımız, gençlerimizin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek. Bu amaçla Siirt’in de dahil olduğu 4 ilimizde eğitimler düzenleyip, gençlerimizi iş hayatına hazırlayacağız. Siirt bizim göz bebeğimiz. Siirt bizim saklı hazinemiz. Burası Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği medeniyet şehri, ilim, tarih ve kültür yuvası. Biz Siirt’in taşıdığı bu önemi her zaman göz önünde tuttuk. İlimize 17 yılda 9 milyarın üzerinde kamu yatırımı yaptık. Ulaştırmadan eğitime, sosyal hizmetlerden sağlığa varıncaya dek Siirtli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak her projede devletimiz buradaydı. Siirt fıstığını dünya markası haline getirmek için 10 milyon avroluk yatırım yaptık, Avrupa’nın birinci ve dünyanın üçüncü büyük fıstık işleme tesisini şehrimize kazandırdık. Yıllık kapasitenin 10 bin tonun üzerinde olduğu bu tesiste ihracat için Rusya ve Avrupa`dan bir dizi ülkeyle anlaşmalar yapıldığını arkadaşlarımızdan öğrendim. Devletimizin sunduğu tüm bu imkanlar ilimizin kalkınmasını destekledi ve Siirt’in milli geliri 16 yılda 15 kat arttı" diye konuştu.

 

  "Gençleri iş hayatına hazırlayacağız"

  Açılışlarını yaptıkları yatırımların Kalkınma Ajansı destekleri ile yapıldığını kaydeden Bakan Varank, şöyle devam etti:

  "İlk projemiz ambalaj atıkları geri kazanım tesisi, resmi açılışını yaptığımız 2 milyon liralık bu tesiste evsel, tıbbi ve hayvansal atıklar toplanıp sıfır atığa dönüştürülüyor. Siirt’teki bu yatırım, ülkemiz genelinde farkındalığı artırmak için büyük çaba sarf ettiğimiz, sizlerin evladı Emine Erdoğan hanımefendinin liderliğinde yürütülen Sıfır Atık Projesi için de önemli bir katkı sunuyor. Resmi açılışını yapacağımız bir diğer proje de, meyveciliğin geliştirilmesi mali destek programı kapsamında ilimize kazandırdığımız 284 bahçe. Burada anahtar teslimi bahçe veriyoruz dersem abartmış olmam sanırım. Çukuru açıyoruz, fidanı ekiyoruz, damlama sulama sistemini kuruyoruz ve çitini de vererek bahçeleri vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. İnanç, doğa ve kültür turizmini tetiklemek adına Tillo cam seyir terasını da şehrimize kazandırıyoruz. Bin 100 metre yüksekliğe kurulan bu yapı, Botan Vadisi`nin eşsiz güzelliğini yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunuyor. Açılışını yaptığımız diğer bir proje de restore ettiğimiz tarihi cas evleri. Siirt’in kültürel mirasının korunması açısından cas evleri kritik önem taşıyor. Bu mekanların dokusuna uygun bir şekilde korunması ve ilimizde kültür turizminin gelişmesi için restorasyon çalışmalarına katkı sağladık. Resmi açılışların yanı sıra sizlere çok güzel, çok hayırlı müjdelerim de var. Bölgemizdeki genç işsizliği sorununun çözümüne katkı sağlamak için harekete geçtik. Mardin-Artuklu, Batman, Şırnak ve Siirt üniversitelerinin ortaklığında 3 milyon 800 bin avroluk bir projeye başlıyoruz. Amacımız, gençlerimizin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek. Bu amaçla Siirt’in de dahil olduğu 4 ilimizde eğitimler düzenleyip, gençlerimizi iş hayatına hazırlayacağız. Eruh’a Mesleki Eğitim Merkezi kuracak, gençlerimiz ve kadınlarımızın mesleki becerilerini arttıracağız. Siirt’in tarihine tanıklık etmiş Helvacılar Çarşısı’nı restore edecek ve böylece zanaatkarlarımızın bilinirliğini artıracağız. Bu projeyle unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması ve çarşının eski canlılığının geri kazandırılmasını amaçlıyoruz. Atacağımız imzayla, 6 milyon 500 bin liralık proje bütçesinin 6 milyon lirasını Kalkınma Ajansımız finanse edecek. Güney Ekspresi`nin son durağı Kurtalan’da bir vagon müze kuracağız. Yerel ve tarihi ürünleri müzede canlandırarak, bu bölgeyi turizm rotası yapacağız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.