HARRAN ÜNİVERSİTESİ `ÇÖL VARANI` İLE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRIYOR

HARRAN ÜNİVERSİTESİ `ÇÖL VARANI` İLE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRIYOR
Harran Üniversitesi GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezindeki (GAP-YENEV) Uygulamalı Mühendislik Laboratuvarında “Çöl Varanı” ile çevre kirliliğini azaltan, enerji verimliliğini arttıran tasarım geliştiriyor. GAP-YENEV’de...
 Harran Üniversitesi GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezindeki (GAP-YENEV) Uygulamalı Mühendislik Laboratuvarında “Çöl Varanı” ile çevre kirliliğini azaltan, enerji verimliliğini arttıran tasarım geliştiriyor. 

GAP-YENEV’de Çöl Varanı adı verilen, tasarımı ve imalatı tamamen merkezin uzman kadrosu tarafından gerçekleştirilen rüzgar tüneliyle, inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar yapı kabuğunda ve yapıların birbirine göre konumlarında yapabilecekleri düşük maliyetli düzenlemelerle enerji verimliliği yüksek, çevre kirliliğini minimize edecek yenilikçi yapılar ve tasarımlar gerçekleştiriyor.

Yaşami kolaylaştiracak hesaplamalar yapiliyor

Çöl Varanı ile bina ve benzeri yapılar etrafındaki akış ve ısı karakteristiği ölçüm testleri yanında çatı, balkon ve benzeri yapı bileşenlerinin yapı kabuğunun ısıl yüküne etkisinin ölçümünün de yapılabildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zeynel Abidin Fıratoğlu, “Bina ve benzeri yapıların etrafındaki diğer yapıların havalandırma ve ısıl yüküne etkisinin tespitine yönelik test ve hesaplamalar, fotovoltaik panel, termal güneş kolektörü ve benzeri tüm güneş uygulamalarına gelecek rüzgar yükünün ölçüm ve hesaplamaları gibi yaşamımızı kolaylaştıracak birçok hesaplamayı bu cihaz sayesinde yapabiliyoruz” dedi.

Şehrin hava sirkülasyonu sağlanacak

Dünyanın daha yaşanabilir olabilmesi için çalışmalar yapan GAP-YENEV öğretim elemanlarını takdir ettiğini söyleyen Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Yenilikçi ürünler geliştirmeye yönelik faaliyetler yürüterek, bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen merkezimizin başvuru aşamasında olan birçok patent ve faydalı model çalışması da bulunmaktadır. GAP-YENEV merkezimizde ülkemize yarar sağlayacak enerji verimliliği konularında çalışmalar yapılıyor. Hava tünelleri olarak yaptığımız ve uçaklar için kullanılan düzenek sistemini şehirlerimizin geleceğine yönelik olarak kullanılabilecek şekilde geliştirdik. Bu çalışmada hedefimiz, şehirlerin tasarımında rüzgar akışını hesaplayarak şehir planlarını yapmaktır. Örneğin Harran evleri tasarımında yazın serin kışın sıcak tutan hava akışı var. Bundan esinlenerek bizim yaptığımız çalışmalarla binalarımızda hava sirkülasyonu sağlanarak, evlerin nefes alması amaçlanmaktadır. Geleceğimizi teminat altına almaya gönüllü üniversitemiz hocalarını tebrik eder, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.