TUİK`İN YAPI İZİN İSTATİSTİĞİNDE ŞIRNAK YÜZÖLÇÜMÜ EN DÜŞÜK İLLER ARASINDA YER ALDI

TUİK`İN YAPI İZİN İSTATİSTİĞİNDE ŞIRNAK YÜZÖLÇÜMÜ EN DÜŞÜK İLLER ARASINDA YER ALDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı (Ocak-Aralık) yapı izin istatistiğine göre Şırnak yüzölçümü en düşük olan iller arasında yer aldı.Şırnak ile birlikte Ardahan ve Hakkari’de son sırada yer alan iller...
 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı (Ocak-Aralık) yapı izin istatistiğine göre Şırnak yüzölçümü en düşük olan iller arasında yer aldı.Şırnak ile birlikte Ardahan ve Hakkari’de son sırada yer alan iller oldu.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 6,6 arttıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı (Ocak-Aralık) yapı izin istatistiklerini açıkladı. Yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Şırnak, Hakkari ve Ardahan oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı (Ocak-Aralık) yapı izin istatistiklerini açıkladı. Buna göre; belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2017 yılında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 1,7 oranında azalırken, yüzölçümü yüzde 6,6, değeri yüzde 28,2, daire sayısı yüzde 8,9 oranında arttı.

Yapı kullanma izin belgesi verilen binaların 2017 yılı Ocak-Aralık ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 161,1 milyon metrekare iken; bunun 94,2 milyon metrekare'si konut, 35,7 milyon metrekare'si konut dışı ve 31,2 milyon metrekare'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. Kullanma amacına göre, 121,3 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 8,4 milyon metrekare ile toptan ve perakende ticaret binaları izledi. Yapı sahipliğine göre, özel sektör 138,9 milyon metrekare ile en büyük paya sahip oldu. Bunu 18 milyon metrekare ile devlet sektörü ve 4,2 milyon metrekare ile yapı kooperatifleri izledi. Daire sayısına göre ise, toplam 820 bin 526 dairenin 756 bin 207'si özel sektör, 45 bin 633'ü devlet sektörü ve 18 bin 686'sı yapı kooperatifleri tarafından alındı. Yapıların toplam yüzölçümüne göre 28,2 milyon metrekare ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 16,1 milyon metrekare ile Ankara, 8,9 milyon metrekare ile İzmir izledi. Yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Şırnak, Hakkari ve Ardahan oldu. Daire sayılarına göre, İstanbul ili 160 bin 471 adet ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 67 bin 275 adet ile Ankara ve 49 bin 844 adet ile İzmir illeri izledi. Daire sayısı en az olan iller sırası ile Şırnak, Hakkari ve Bitlis oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.