Erkan,"israilin hukuksuzluğunu kınıyoruz"

Erkan,"israilin hukuksuzluğunu kınıyoruz"
İsrail Parlamentosu'nda kabul edilen Yahudi ulus devleti yasası ile ilgili senato kararına Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan, tepki gösterdi. Şırnak Üniversitesi Prof Dr Mehmet Emin...
 

İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen Yahudi ulus devleti yasası ile ilgili senato kararına Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan, tepki gösterdi.

Şırnak Üniversitesi Prof Dr Mehmet Emin Erkan yaptığı açıklamada, "İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen Yahudi Ulus Devleti Yasası, evrensel hukuk ilkeleriyle ve Birleşmiş Milletlerin yasal ve ahlaki sistemiyle çatışmaktadır.

Bu yasa ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin hakları yok sayılmakta, Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmakta, İsrail’in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmektedir. "dedi

Şırnak Üniversitesi’nden (ŞÜ) yapılan açıklama ile tüm dünyanın tepkisini çeken Yahudi ulus devleti yasası kınandı. Şırnak Üniversitesi Rektörü Erkan yaptığı açıklamada, "1948’de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Yahudilere geri dönüş hakkı verilmekte ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukukdışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir.

Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, birarada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar için de kabul edilebilir nitelikte değildir.

Bilim insanları olarak İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukukdışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz. İsrail`i temel insan haklarına, uluslararasi hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet ediyoruz.Hiç bir hukuksuzluk ve zulmün ebedi olmayacağına tarih şahit olmuş ve yine olacaktır."dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.