Şırnak Deprem Riski Haritasında kaçıncı sırada?

Şırnak Deprem Riski Haritasında kaçıncı sırada?
Asrın felaketi olarak tarihe geçen ve neredeyse birçok ili haritadan silen Kahramanmaraş Merkezli depremlerden sonra vatandaşlar depremle yatıp depremle kalkmaya başladı.Peki Şırnak Deprem Riski Haritasında kaçıncı sırada yer alıyor.

Türkiye’yi yasa boğan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından başta Şırnaklı Vatandaşlar olmak üzere herkes yaşadığı yerin deprem riski haritasında kaçıncı sırada olduğunu merak etmeye ve araştırmaya başladı.

Şırnak Deprem Riski Haritasında ikinci derecede riskli bölgeler arasında yer aldı

Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattın geçtiği Türkiye’de deprem riski haritasında Şırnak İkinci derece riskli bölgeler arasında yer aldı.

Birinci Derece Riskli Bölgeler

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt...

İkinci Derece Riskli Bölgeler

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum...

Üçüncü Derece Riskli Bölgeler

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu'yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

En Az Riskli Bölgeler

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.(Haber Merkezi)

Kaynak:Haber Merkezi

Bu haber toplam 5278 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.