DARA ANTİK KENTE 5 MİLYONLUK DEV YATIRIM

DARA ANTİK KENTE 5 MİLYONLUK DEV YATIRIM
Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı 2018 yılı kapsamında `Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi Projesi` Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı. Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan 5 milyon...
 Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı 2018 yılı kapsamında `Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi Projesi` Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı. Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan 5 milyon liralık projeyle, Mardin`in en önemli tarihi ve turistik antik kenti olan Dara`da modern bir iyileştirme öngörülüyor.

  Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan tarafından Dara’ya saha ziyareti düzenlendi. Proje ile tescilli bir Bizans yerleşim yeri ve önemli bir turizm odağı olan Dara Antik Kenti’nin, sur duvarlarının ve kente giriş kapısının bulunduğu alanda yapılacak olan bilimsel çalışmalar, ortaya çıkacak yapıların konservasyonu, antik kentin çevre düzenlemesi ile alana erişimin kolaylaştırılması ve yöresel mimari değerlerin korunarak var olan turizm potansiyelini arttırılması amaçlanıyor. Proje sayesinde Dara Antik Kenti’nin rahat ve uygun koşullarda ziyaret edebilmesi amacıyla konservasyon, çevre düzenlemesi ve ziyaretçi merkezi çalışmaları yapılarak, proje kapsamında antik kentin yer altında kalan kısımları yüzeye çıkarılacak, çevre düzenlemesi il uygun bir gezi rotası oluşturulacak.

  DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ yapılacak olan proje ile ilgili Mardin`in Efes`i olabilecek Dara`nın bölgenin en önemli kültürel miraslarından biri olduğunu söyledi. Altındağ, "Bu kültürel mirası koruyup yeniden yaşatmayı planlıyoruz. Dara`da yürütülmekte olan mevcut çalışmalar var ancak Cazibe Merkezleri Programı ile birlikte daha kapsamlı bir çalışma öngörüyoruz. Mardin’in güneydoğusunda ve Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta yer alan Dara antik kenti Roma İmparatoru Anastasius’un dönemine kadar küçük mütevazı bir yerleşim alanı iken Anastasius, M.S. 505 yılında bir garnizon şehri inşa eder. Dara Antik Kenti’nde, Geç Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı yapılarını bir arada görmek mümkündür. Bu yapılar arasında, sehrin surları, kapısı, agorası ve sütunlu caddesi, tarihi köprüsü, sarnıçlarını, mozaikli yapısı, hendeği, nekropol alanı ve kümbetleri saymak mümkündür. Bu güçlü tarihsel geçmişi ile Dara, bölgeye gelen hemen hemen bütün turistlerin ilgi odağı olmaktadır” dedi. 

  Proje sonunda Dara, yeni bir turistik mekanı ve bir turizm işletmesi olarak hizmet verecek diyen Altındağ, “Yerli ve yabancı turistler Dara Antik Kentini uygun koşullarda gezebilecekler, ziyaretçi karşılama merkezinde dinlenebilecekleri bir turizm hizmetinden yararlanacaklardır. Bunun yanında turist hareketliliğiyle birlikte alanın yakında köyde oluşturulabilecek bir köy pazarında organik ürünlerin pazarlanmasıyla hem turistlerin faydalanabilecekleri bir hizmet hem de yerel ekonomiye destek sağlanmış olacaktır” diye konuştu. 

  3 ay sonra başlanacak projenin 18 ay içerisinde tamamlanarak Dara Antik Kenti`nin ziyaret edilebilir hale gelmesi hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.