Mardin`de Noel kutlaması

Mardin`de Noel kutlaması
Mardin'de, Hristiyan inanışına göre Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul edilen Noel, düzenlenen ayinle kutlandı. Hristiyan inanışına göre, Hz. İsa'nın doğum günü...
 Mardin’de, Hristiyan inanışına göre Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen Noel, düzenlenen ayinle kutlandı.  

  Hristiyan inanışına göre, Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen 25 Aralık nedeni ile Mardin Kırklar Kilisesi’nde Noel ayini düzenlendi. Ayini Mardin ve Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz yönetti. Ayinde ilahiler okunurken, kilisede ateş yakan çocuk ve yetişkinler İsa Mesih’in çobanlar tarafından bir mağarada bulunuşunu ve ateş yakılarak ısıtılışını canlandırdı. Süryanice ve Türkçe duaların okunduğu ayine katılanlar, özel gümüşlükler içinde yakılan özel kokularla tütsülendi. Daha sonra oruç tutan Süryanilere ruhani liderler tarafından komünyon verildi. Ayin, dualarla sona erdi.

  Ayinin ardından Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, İl Müftüsü İsmail Çiçek, Emniyet Müdürü Hasan Onar ve kurum müdürleri, Metropolit Saliba Özmen’i ve Süryani cemaatini ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Özmen, Hristiyan aleminin doğuş gününü kutladıklarını ve yaşanan savaşların bertaraf edilmesi için dua ettiklerini belirterek, “Memleketimizde ve dünyada barışın ve huzurun hakim olmasını istiyoruz. Dualarımız, barışın ve bütün güzelliklerin aramızda olması huzur getirmesi için. Başta çok değerli valimiz ve yöneticilerimize olmak üzere bizi yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum” dedi. 

  Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman ise Mardin’deki hoşgörü ve kardeşliğe dikkat çekerek, “Süryani dostlarımız ile birlikte onların yanında olduk. Dini bayramlar birlik ve beraberliğimizi artıran günlerdir. Bugünler mutluluğunuzu artırır, dostluklarımızı pekiştirir. Kıymetli Saliba dostumuz başkanlığında Mardin`imizin birlik ve beraberliğine ve bu ortamın daha da giderek artmasında sağlamış oldukları katkılarından dolayı Süryani toplumuna teşekkür ediyoruz. Başta Mardin olmak üzere 2 yıldır bir huzur hakim oldu. Tüm dualarımız bu birlik beraberliğin artmasına yönelik. İnanıyoruz ki sınırlarımız ötesindeki bu zulümler de bitecek. Bu birlik ve beraberliğimiz devam edecek” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.