Mersin`de Narenciye Festivali heyecanı

Mersin`de Narenciye Festivali heyecanı
Türkiye`nin narenciye üretiminin yüzde 55`nin karşılandığı Mersin`de, 4 yıl aradan sonra yeniden festival heyecanı yaşanıyor. Bu yıl 6.'sı gerçekleştirilecek olan Uluslararası Narenciye...
 Türkiye`nin narenciye üretiminin yüzde 55`nin karşılandığı Mersin`de,  4 yıl aradan sonra yeniden festival heyecanı yaşanıyor. Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilecek  olan Uluslararası Narenciye Festivali`ne 30`a yakın ülkenin katılması bekleniyor.  

  Mersin Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, merkez ilçe  belediyeleri ve çok sayıda kuruluşun desteğiyle düzenlenecek olan Uluslararası Mersin  Narenciye Festivali, bu yıl 17-18 Kasım tarihleri arasında Adnan Menderes Bulvarı  üzerindeki Kültür Park`ta gerçekleştirilecek.

  Son olarak 2014 yılı Kasım ayında yapılan festivalin tanıtım toplantısında konuşan Vali Ali İhsan Su, Mersin`in, narenciye festivali düzenleyerek doğru bir tercih yaptığını söyledi. Mersin`in, Türkiye`nin en önemli narenciye üreticisi konumunda olduğunu vurgulayan Su, "Rakamları baktığımızda bizim  tarımdaki marka değerimizin en önemli unsurunu narenciye oluşturuyor. Mersin`in  tarımdaki marka değeri narenciyedir. Bu bakımdan öncelikle festivalin narenciye  festivali olarak düzenlenmesi doğru bir tercihtir. Bunun yanında her ilin mutlaka yapması  gereken hususlardan biri de marka değerler oluşturmaktır. Bir çok ürün ve üretiminiz  olabilir, ama bunları eğer bir markaya dönüştüremezseniz, pazarlama imkanınız pek  olmuyor. Marka değeri olmak ürüne de değer katıyor. Bu bakımdan biz de ilimizde  markalar oluşturmak zorundayız. Bunlardan biri de narenciyedir" dedi.

  Marka oluşturmanın yolunun da tanıtımdan geçtiğine işaret eden Su, "Sahip olduğunuz  değerleri dünyaya, insanlara tanıtamamışsanız bir hükmü olmaz. O bakımdan tanıtım  önemli. Bu festival ile hem narenciyemizi tanıtacağız hem de gelen konuklara şehrimizi  tanıtacağız" ifadelerini kullandı.

  "Festivaller, kentimizin bilinirliği ve marka değeri açısından büyük önem taşımaktadır"

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, insanlığın ilk yerleşim  bölgelerinden birisi olan Mersin`in, uygarlığa kucak açmış, antik dünyanın en önemli  liman kentleri arasında yer aldığını belirtti. Türkiye`nin 10. büyük kenti olan Mersin`in,  tarım, sanayi, lojistik, teknoloji, serbest bölge, liman ve turizm değerleri ile önemli bir  kalkınma potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Kocamaz, "Ayrıca son yıllarda  kazandığı spor kenti, engelsiz kent, çocuk dostu kent, yaşlı dostu kent, hayvan dostu  kent kimlikleri ile de ulusal ve uluslararası platformlarda öne çıkmayı başarmıştır. Bu  bağlamda Mersin`de gerçekleştirdiğimiz festivaller, kentimizin bilinirliği ve marka değeri  açısından büyük önem taşımaktadır. İlimiz genelinde ve ilçelerimizde düzenlenen  festivallerinin konusu da Mersin`in tarım kenti kimliğini vurgu yapmaktadır. Çünkü  Mersin, bitiksel üretimde Türkiye`de ikinci sırada yer alarak örtü altı meyve üretimindeki  yüzde 67`lik payı ile açık ara öndedir. Muz üretiminde yüzde 75, çilekte yüzde 35,  limonda yüzde 56`lık payı ile Türkiye birincisidir. Ülkemizde portakal üretiminin yüzde  15`ni, mandalina üretiminin de yüzde 14`nü karşılamaktadır. Narenciye bizim için sadece  ekonomiye yön veren bir güç değil, bu topraklarda nesilden nesile aktarılan bir kültür

  değeridir" diye konuştu.

  "Mersin narenciyenin başkentidir"

  Festival Yürütme Kurulu ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir ise  Türkiye`nin yaş meyve ihracatının yüzde 62`sini oluşturan narenciyenin, Mersin  tarımının ana omurgası olduğunu söyledi. Narenciyenin, Mersin`in yaş meyve üretiminin  yaklaşık yarısını, ihracatının da yüzde 80`ni oluşturduğunu kaydeden Özdemir, şu  bilgileri verdi; "Türkiye`nin narenciye üretiminin yüzde 55`ni, ihracatını da yüzde 35`ni  Mersin yapıyor. Mersin`den yapılan ihracatın beşte biri narenciye ihracatıdır. Mersin  narenciyenin başkentidir. Rize için çay, Ordu ve Giresun için fındık, Malatya için kayısı  ne ise Mersin için narenciye odur. Bu gerçekten hareket ederek festivali 2010 yılında  yaparken Mersin için, Mersinliler için ve narenciye için uğraştık. 5 yıl boyunca başarılı  organizasyonlar gerçekleştirdik. Bugün ise bıraktığımız yerden devam ediyor olmanın  heyecanını yaşıyoruz. Bu festival kentimiz için çok önemli bir fırsat. Amacımız Mersin`in  güler yüzünü tüm dünyaya göstermek, tüm değerlerini el ele vererek yansıtmak, turizm  potansiyelini harekete geçirmek, kentimize festival bilincini aşılamak."

  Festivalin narenciye için büyük önem taşıdığını vurgulayan Özdemir, üreticilerin zor  şartlar üretim yaptığını, ihracatçıların da uluslararası pazarlarda mücadele ettiğini  belirterek, "Narenciyede iç tüketim ve ihracat toplamı üretim seviyemizin altında kalıyor.  Sıkıntımız tüketim tarafında. Narenciye tüketimini arttırmak zorundayız. Festivalimiz,  tüketimin arttırılması noktasında bir fırsattır. Bu yıl oldukça görkemli bir festival bizleri  bekliyor. Türkiye`de hiçbir festivalde ürünün kendisi süsleme aracı olarak kullanılmıyor.  70 dönümlük festival alanında sadece narenciye ürünleri kullanarak yapılan süslemeler  olacak. 30 ülkeden 700 gösteri sanatçısı festivale renk katacak. Açılacak olan  stantlarla adeta bir açık hava fuarı kurulacak" dedi.

  Katılımcılar, toplantının ardından Yenişehir Fuar Alanı`ndaki figür süslemelerinin  yapıldığı alanı ziyaret etti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.