Operasyonlarla Anılan Cudi Dağı Eteklerinde Artık Biber Ve Patlıcan Yetiştiriliyor

Operasyonlarla Anılan Cudi Dağı Eteklerinde Artık Biber Ve Patlıcan Yetiştiriliyor
Adı sık sık terör olayları ve Operasyonlarla gündemden düşmeyen Cudi Dağında huzur ve güvenliğin sağlanması ile beraber çiftçiler 10 dönümlük arazi üzerinde biber ve patlıcan...
 

Adı sık sık terör olayları ve Operasyonlarla gündemden düşmeyen Cudi Dağında huzur ve güvenliğin sağlanması ile beraber çiftçiler 10 dönümlük arazi üzerinde biber ve patlıcan yetiştiriyor.

 

Şırnak`ın Silopi ilçesi Cudi Dağı eteklerindeki Birlik köyünde, GAP TEYAP, Silopi Ziraat Odası yetkililerinin daha önce çiftçileri ikna ederek ekimi yapılan 10 dönümlük alanda yetişen biber ve patlıcalar çiftçileri sevindirdi.

Şırnak`ın Silopi ilçesi Cudi Dağı eteklerindeki Birlik köyünde, GAP TEYAP, Silopi Ziraat Odası yetkililerinin daha önce çiftçileri ikna ederek ekimi yapılan 10 dönümlük alanda yetişen biber ve patlıcalar çiftçileri sevindirdi. Tarla günü nedeniyle, Cudi Dağı eteklerindeki Silopi ilçesine bağlı Birlik köyünde düzenlenen programa, GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP-TEYAP) ve Silopi Ziraat Odası işbirliği ile Silopi Birlik köyünde damla sulama sistemiyle biber ve patlıcan yetiştiriciliği gerçekleştirildi. Silopi İlçe Tarım Müdürü Mustafa Osmanoğlu, GAP TEYAP uzmanları Şahin Karahan, Sabahattin Tüzün, Kerem Akdoğan ve Bünyamin Aslan, Silopi Ziraat Odası Mühendisi Ferdi Encü, Tarım Danışmanı Hanım Demir, banka yetkilileri ve çiftçiler katıldı. Bir zamanlar şiddetli çatışmaların yaşandığı ve terör örgütünün kamplarının bulunduğu Cudi dağı eteklerinde, huzur ve güven ortamının sağlanmasının ardından köyde yaşayan vatandaşlar artık sebze yetiştiriyor.

GAP TEYAP ile Silopi Ziraat Odası arasında imzalanan protokol ile istihdam edilen çiftçinin 10 dönümlük tarlasına yaklaşık 2 ay önce biber ve patlıcan ekimi yapıldı. Tarladaki biber ve patlıcan yetişebileceğini kanıtlamak için deneme ekimini gerçekleştiren ziraat mühendisleri, çiftçilerle tarla gününde biraya gelerek ekimini yaptıkları biber ve patlıcanları tarlada inceleme fırsatı buldu. Tarlaya ekilen kapya biberi ve f1 patlıcanlarını yakından gözlemleyen çiftçiler ürünlerin hem kalitesine hem de tadına baktı.

Proje kapsamında, bölgede sebzecilik üretimini artırmak, birim alanda daha fazla verim elde etme yöntemleri, bakım, ilaçlama ve damlama sulama sistemi ile iyi yetiştirme teknikleri konuları mühendisler tarafından çiftçilere anlatıldı. Örnek tarlayla çiftçilere sebze yetiştiriciliğin yapılabileceğini kanıtlayan mühendisler, bu kez de çiftçileri sebze yetiştiriciliği konusunda ikna yoluna gitti. Biber ve patlıcan yetiştiriciliği ekimini yerinde gören çiftçiler, tarladan ve yetişen sebzelerden oldukça memnun kaldı.

Silopi Ziraat Odasında tarım danışmanı olarak görev yapan Hanım Demir, deneme ekimi yapılan ve yetişen sebzelerin kaliteli olduğunu belirterek, "Bugün bulunduğumuz bölgede demonstrasyon çalışmasını yaptık. Tarla günü oldu. Demonstrasyon çalışması ile birlikte Silopi bölgesinde sebzeciliğin yapılabileceğini kanıtlamaya çalıştık. Biber ve patlıcan ekimini yaptık. Biraz da hasadını yaptık" dedi.

Bölgede biber ve patlıcanın iyi bir şekilde olabileceğini çiftçilere görerek göstermek için tarla günü gerçekleştirdiklerini anlatan GAP TEYAP Mardin-Şırnak İl Koordinatörü Şahin Karahan ise, "Bugüne kadar teknik destek sağladık. Gap idaremizin bitkisel üretim bitki besleme uzmanı arkadaşlarımızın da tavsiyesi ile biz burada danışman arkadaşlarımıza bunu anlattık. Dikiminden şimdiye kadar ki aşamaları, sulaması olsun birim alanda daha iyi bir verim alabilmek adına çiftçilerimizi buraya topladık. Yaptığımız bu demonstrasyonu görmelerini sağladık. Çünkü bölgedeki çiftçilerimiz görmeden her hangi bir üretime geçemiyorlar. Biz bunu sağladık. Bölgede istihdamın artması için gençlerimizi çiftçilerimizi teşvik etmek için daha iyi bir uygulama yapacağımıza inandık" diye konuştu.

Tarlada çalışan 18 yaşındaki genç çifti Hayran Saloci, `2 aydır bu işi yapıyorum. çapa yapıyorum, sulama yapıyorum işçiliğini yapıyorum. devlet bize destek verdi. Mühendisler bize liste yapıyor. İlaç, gübre, su zamanını saat saat yazıyorlar" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.