SAĞLIK SEN ŞIRNAK ŞUBE BAŞKABLIĞI;"TÜM DARBE VE DARBE GİRİŞİMLERİNİ KINIYORUZ"

SAĞLIK SEN ŞIRNAK ŞUBE BAŞKABLIĞI;"TÜM DARBE VE DARBE GİRİŞİMLERİNİ KINIYORUZ"
27 Mayıs 1960 tarihinde ülkemizde yapılan darbenin 58 yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan sağlık-sen Şırnak şube başkanlığı darbelerin insanlık onuru ile bağdaşmadığını yiğit olan...
 27 Mayıs 1960 tarihinde ülkemizde yapılan darbenin 58 yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yapan sağlık-sen Şırnak şube başkanlığı darbelerin insanlık onuru ile bağdaşmadığını yiğit olan adam mücadele eder insanlıktan nasibini almayanlar ise darbe ve kanlı girişimlerle saltanatları için insanlık onurunu ayaklar altına alarak yönetimleri ele geçirir ve geçirmeye teşebbüs ederler dedi. Demokratik olmayan her türlü yöntemi ret ediyor ve bu yöntemlerle makam ve iktidar sahibi olanları da telin ediyoruz.  

         "Bir nar ağacı var, birde Dar Ağacı Namerde nar düştü, Yiğide dar ağacı" temasıyla yapılan açıklamada demokrasi ve insanlık onuru ile haklı yolda devam edem edenlerin payına düşen dar ağaçları bu ülkenin gündeminden kaldırmak için mücadele edeceklerini ifade eden Şube başkan vekili Sabğatullah Anmal artık ne postmodern nede kanlı darbelere bu millet müsaade etmeyecektir. Dünün Türkiye`si değil bu gün hep birlikte yeni ufuklara yol açacak demokratik ve güven içinde ilerleyen bir halk var.

         Vesayetin ördüğü taşlarla hazırlanan 27 Mayıs 1960 darbesini 58’nci yıl dönümünde bir kez daha kınıyor, millet iradesinin temsilcisi olarak Hakk’ın rahmetine kavuşan Menderes, Polatkan ve Zorlu’yu rahmetle anıyoruz.

         Türkiye`de 1946`da çok partili hayata geçilmesinin ardından, 1950 yılında aldığı yüzde 52,67 oranındaki oyla iktidara gelen DP, uyguladığı sosyo ekonomik politikalarla 1954 ve 1957 seçimlerinden de başarıyla çıktı. DP`nin kesintisiz 10 yıllık iktidarının son dönemlerinde, ülkede gerilimler ve kaos yaratılıdı.

         Darbenin altyapısının hazırlanması sırasında üniversite öğrencileri sokağa çıkartıldı ve hükümet aleyhine gösteriler başladı. Eylemler sırasında Orman Fakültesi öğrencisi Turan Emeksiz hayatını kaybetti. İstanbul ve Ankara`da sıkıyönetim ilan edildi. Ankara`da bir öğrenci grubu, ``555K`` yani "5`inci ayın 5`inde saat 5`te Kızılay`da" koduyla gösteri düzenledi, Harp Okulu öğrencileri sokağa çıktı ve Zafer Anıtı`na kadar sessiz yürüyüş yaptı.

         Bazı subayların oluşturduğu Milli Birlik Komitesi, "DP`nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü" iddiasıyla 27 Mayıs’ta sabaha karşı darbe yaptı. Böylelikle eşi benzeri görülmemiş bir hınç, zulüm, işkence, hüzün ve yargısız infazlar başlamış oldu.

         Türkiye`ye büyük acı yaşatmaya kodlanan askeri vesayetin sahipleri, yalanlar ve iftiralarla milli iradeyi kafese aldı, en büyük insanlık suçunu işleyerek 27 Mayıs’tan sonra kurulan düzmece mahkeme, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı darağacına gönderdi, Cumhuriyeti vesayet rejimine dönüştürdü.

         Hukuk katledildi, jakoben zihniyet tarafından demokrasi ayaklar altına alındı, millet iradesinin üzerine ipotek koyuldu. Demokrasi tarihimiz bir kez daha kirletildi.

         Milli iradeye karşı yapılmış tüm suikastların anası ve kaynağı olan 27 Mayıs darbesini bir kez daha kınıyor, milletin bir daha böylesi kara günler yaşamamasını temenni ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.