Geçirdiği Ameliyatın Ardından Kilolarının Yarısından Kurtuldu

Geçirdiği Ameliyatın Ardından Kilolarının Yarısından Kurtuldu
Batman'da aşırı Kiloları yüzünden hayatı kabusa dönene 37 yaşındaki ev hanımı Keziban Özbek, geçirdiği mide küçültme ameliyatının ardından kilolarının yarısından kurtuldu. ...
 Batman’da aşırı Kiloları yüzünden hayatı kabusa dönene 37 yaşındaki ev hanımı Keziban Özbek, geçirdiği mide küçültme ameliyatının ardından kilolarının yarısından kurtuldu.  

  Batman Bölge Devlet Hastanesine ileri obezite şikayeti ile başvuran 37 yaşındaki Keziban Özbek, Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Turgay Demir, Op. Dr. Güneş Tekten tarafından 3 seans olarak önce kapalı yöntemle tüp mide ameliyatı yapıldıktan bir yıl sonra karın germe, uyluk germe ve kalça germe ameliyatı ve bu ameliyattan 1 ay sonra da göğüs küçültme ve kol germe ameliyatları yapıldı. Başarılı sonuçlar alındığını belirten Op. Dr. Turgay Demir, “Keziban Özbek bize başvurduğunda 126,7 kilogramdı. Hastamıza ameliyat öncesi kapsamlı bir check-up yaptık. Ameliyata engel bir durum olmadığını tespit ettikten sonra kapalı yöntemle tüp mide ameliyatını yaptık. 1yıl boyunca aylık düzenli takipleri sonucu hastamız 70 kilograma geriledi. Hastamızın derisi kilo vermeye bağlı fazla geliyordu ve vücudunda ileri derecede sarkmalar oluşmuştu. Hastamıza önce karın germe, uyluk germe ve kalça germe ameliyatı yaptık, bu ameliyattan 1 ay sonra da göğüs küçültme ve kol germe ameliyatlarını yaptık. Hastamız fazla derileri de çıkarılınca 63 kilograma geriledi, kilosu yarıya düştü ve sarkmaların hepsi düzeltildi” dedi.

  

  Hayallerim gerçek oldu

  Keziban Özbek ise, “Yıllardır fazla kilolarımdan mustariptim. Diyet ve spor yapmama rağmen kilo veremiyordum. Gazetede Batman Bölge Devlet Hastanesinde tüp mide ameliyatlarının yapıldığını okuyunca hemen genel cerrahi polikliniğine başvurdum. Doktorlarım usta bir terzi gibi derimi küçülttüler. Ameliyattan önce televizyon programında Amerikalı Cerrah Dr. Nowzaradan’ı hayranlık ile takip ediyordum. Keşke Amerika’ya gidip bu ameliyatları olabilseydim diyordum. Batman Bölge Devlet Hastanesinde aynı ameliyatların yapılabileceğini hayal bile edemezdim. Hayallerim gerçek oldu. Batman Bölge Devlet Hastanesi doktorlarına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. (İHA)  

 

 

 

 

 

  - GEBELERDEN `NORMAL DOĞUM` YÜRÜYÜŞÜ 

 

Mardin’de İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen etkinlik çerçevesinde bir araya gelen yaklaşık 100 hamile kadın, normal doğuma dikkat çekmek amacıyla 3 kilometre yürüdü. 

  Mardin Sağlık Müdürlüğünce, “Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü” etkinliği düzenlendi. Bu çerçevede Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz, Devlet Hastanesi Başhekimi Alpay Tuncar, yaklaşık 100 hamile kadın ve ebeler, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkına kadar, 3 kilometre yürüdü. Yürüyüşte üzerlerinde, “Yaşama yolculuk”, “Heyecanlı bekleyiş”, “Doğuma 3 kala” ve “Hayat doğumla başlar” yazılı tişörtler giyen kadınlar, “Sağlıklı ve bilinçli gebe ol” ve “Pozitif doğumlar için el ele” pankartları taşıdı. 

  Sağlık Müdürü Yavuz, bu gibi yürüyüş ve egzersizlerin yaygınlaştırılmasının sağlıklı bir doğum süreci için hem gebe hem de sağlık çalışanları açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. Yavuz, “Bu bağlamda gebelerin bu tür aktivitelere yönlendirilmesi gebelerin güzel ve sağlıklı bir doğum süreci yaşamaları, sağlık ekibinin de iş yükünü azaltarak doğum sürecinde her bir gebeye daha etkin bakım fırsatı sunacaktır. Anne ve bebek sağlıklı ve olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca Gebe Okullarımız, anne adayını ve çiftleri gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almalarına ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmaktadır. Gebe Okullarının eğitimleri sayesinde çiftler bu dönemde yaşadıkları deneyimin anne adayı, bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını etkileyeceğini öğrenirler. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra bir doğum uzmanına gitmekte ve gebelik öncesi testler, sağlık durumu, genetik incelemeler, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri, alışkanlıkların değişimi gibi konularda genel danışmanlık almaktadırlar. Sağlıklı gebeliklerin oluşmasında gebelik öncesi ve gebeliğin erken dönemlerinde düzenlenecek eğitim sınıflarına gereksinim vardır” dedi.

  Gebe Okulları İl Koordinatörü Gülistan Aydoğan, normal doğuma dikkat çekmek için etkinliği düzenlediklerini ifade ederek, farkındalık oluşturmak istediklerini kaydetti. 

  Yürüyüşe katılan Huriye Şimşek ise kesinlikle normal doğumu önerdiğini ifade ederek, normal doğumun sağlıklı anne ve bireyler olmada önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.