KİRİŞCİ: "ÇOCUĞA MAHREMİYET DUYGUSU KAZANDIRIN"

KİRİŞCİ: "ÇOCUĞA MAHREMİYET DUYGUSU KAZANDIRIN"
Uzman Klinik Psikolog Fatih Kirişçi, çocuk istismarı nedeniyle yaşanan olaylarla alakalı ailelerin bilinçlenmesi gerektiğini belirterek, çocuğa mahremiyet duygusunun kazandırılması gerektiğini söyledi.Kirişçi, yaptığı...
 

Uzman Klinik Psikolog Fatih Kirişçi, çocuk istismarı nedeniyle yaşanan olaylarla alakalı ailelerin bilinçlenmesi gerektiğini belirterek, çocuğa mahremiyet duygusunun kazandırılması gerektiğini söyledi.

Kirişçi, yaptığı açıklamada, özellikle çocuğun yakın çevredeki insanlar tarafından cinsel istismara uğradığına dikkat çekerek, “Cinsel istismar 18 yaşından küçüklere yönelik yalnız tecavüzü değil bedensel teması içeren her türlü cinsel hareketi kapsayan bir suçtur. Boyutu ne olursa olsun cinsel istismar, çocuk için travmatik bir deneyimdir. Başta aileler gerekli bilgiye ulaşmalı çocuklarına da yaşlarına göre cinsel eğitim verilmelidir. Ailelerin unutmaması gereken bir diğer konuda istismar edenlerin büyük çoğunluğu yakın çevre ve akrabalardan gelmektedir” dedi.

‘ÇOCUĞA MAHREMİYET DUYGUSU KAZANDIRILMALI’

3 yaşından itibaren çocuğa cinsel eğitimin korkutulmadan verilmesi gerektiğini söyleyen Psikolog Kirişçi, “Çocuğun bedeninin kendisine ait olduğu belirtilmesi gerekir. Çocuklara tuvalet adabı ve özel bölgelerine dokundurmaması gerektiği öğretilmelidir. ‘Bedenim benimdir ve bana aittir’ bilincinin verilmesi gerekir. 3 yaşından itibaren çocuklara cinsel eğitim korkutulmadan ve güvensizlik oluşturmadan verilmelidir. Bu bilincin sağlıklı bir şekilde çocukların iç dünyasına yerleştirilmelidir. Tacize uğrayan çocuklara, yeniden özsaygı ve özgüven kazanabilmeleri, tacizden kaynaklanan suçluluk duyguları ile baş edebilmeleri için profesyonel bir tedavi görmeleri gerekir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.