SGK Şırnak İl Müdürü Beroje`den, Riskli Hastalık Açıklaması

SGK Şırnak İl Müdürü Beroje`den, Riskli Hastalık Açıklaması
Şırnak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yahya Beroje, sigortalı vatandaşların hastalık hali konusunda vatandaşları bilgilendiren bir açıklamada bulundu. SGK İl Müdürü Beroje; “4/a ve...
Şırnak Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yahya Beroje, sigortalı vatandaşların hastalık hali konusunda vatandaşları bilgilendiren bir açıklamada bulundu.

SGK İl Müdürü Beroje; “4/a ve 4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalıların, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıkları, hastalık hali olduğunu belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yahya Beroje, “Beroje ;4/a ve 4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalıların, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıkları, hastalık halidir. Hastalık Sigortasının Kapsamında Bulunan Sigortalılar Kimlerdir?  4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalılar. Aday çırak, çırak ve stajyerler,  Sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri  İntörn öğrenciler  Ev hizmetlerinde çalışanlardan ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olanlar hastalık sigortasının kapsamında bulunmaktadır. 4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalılara 5510 sayılı Kanuna göre hastalık sigorta kolundan geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir. Hastalık Sigortasından Sağlanan Haklar Nelerdir? Hastalık sigortasından sigortalıya, hastalık hali nedeniyle çalışmaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir”

Geçici İş Göremezlik ödeneği ile ilgili konulara da açıklık getiren Müdür Beroje; “Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir? Geçici iş göremezlik; sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama halidir. Geçici iş göremezlik ödeneği; sosyal sigortacılık bakımından, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarından istirahatli bulunan sigortalıya işten kaldığı günler için Kurumca ödenen parasal yardımdır. Geçici iş Göremezlik Ödemeleri Ne Kadardır? Hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği; Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla sigortalıya ortaya çıkan iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için verilmektedir. Hastalık halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği,  Yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı,  Ayaktan tedavilerde ise günlük kazancın üçte ikisidir. Geçici İş Göremezlik Ödeneğinden Faydalanmak İçin Şartlar Nelerdir? Geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için; İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi,   İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması, Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması, gerekmektedir. Sigortalılık Niteliği Ne Zaman Sona Erer? Hastalık halinde sigortalılık niteliği; Sigortalının Kanuni ücretsiz izinli olması, greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde, bu hallerin sona ermesini, Diğer hallerde ise hizmet akdinin sona erdiği tarihi veya terk tarihini, takip eden onuncu günden başlanarak yitirilmiş sayılır. Sigortalılık niteliğinin sona erdiği tarihten sonra hastalık hali nedeniyle alınan istirahat raporlarına, ilk istirahat raporu ya da devam raporu olup olmadığına bakılmaksızın geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Geçici iş Göremezlik Ödemeleri Nereden Yapılmaktadır? Geçici iş göremezlik ödenekleri anlaşmalı banka şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır.Geçici İş Göremezlik Ödeneğimin Bankaya Aktarılıp Aktarılmadığını Nasıl Öğrenebilirim?  4/a ve 4/b sigortalılık statüsüne sahip sigortalılar “İş Göremezlik Ödeme” durumlarını ve ödenen miktarı, https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linkine tıklayarak sorgulayabilirler” dedi.

Geçici İş göremezlik ödeneği almak isteyenlerin nasıl müracaat etmesi gerekti ile ilgili olarak Müdür Beroje şunları kaydetti; “4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların geçici iş görmezlik ödeneğine ilişkin işlemleri e-ödenek programı ile elektronik ortamda yapılmaktadır. 4/a sigortalılarının istirahatli olduğu dönemde işyerinde çalışıp çalışmadığının işverenlerince Kuruma elektronik ortamda bildirilmesi gerekmektedir. Ancak 4/a sigortalılarının geçici iş göremezlik ödeneklerini alabilmeleri için işyerinde çalışmadıklarına dair işverenlerince bildirimde bulunulması şartı aranmaz. İstirahatin bitim tarihi itibariyle gerekli işlemler yapılarak sigortalının hak ettiği geçici iş göremezlik ödeneği anlaşmalı bankanın herhangi bir şubesinden çekilebilecek şekilde hesaba aktarılır”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.