SİİRT`TE FOTOĞRAF SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ

SİİRT`TE FOTOĞRAF SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ
Siirt'te 1938 ve sonraki yıllardan kalma eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi açıldı. Siirt Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 1938 ve sonraki yıllardan kalma eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi, 15 Temmuz Demokrasi...
Siirt'te 1938 ve sonraki yıllardan kalma eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi açıldı.  Siirt Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 1938 ve sonraki yıllardan kalma eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda açıldı. Serginin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, kentin çok zengin bir tarihi envantere sahip olduğunu belirterek, İlim Spor Kültür araştırma Vakfı (SİSKAV) ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüyle ortak açtıkları sergide birbirinden güzel fotoğrafların yer aldığını açıkladı. Uslu, "Şuanda bulunduğumuz ortamda da kadim Siirt’in tarihini anlatan fotoğraflar ve oyunlarını anlatan sergi tertipledik. Sergimizde 1930’lu yıllara ait Siirt’in genel görüntüleri, en eski tarihleri, yaşantıları, evleri, kültürünü ve o gün ki basında çıkan haber kupürlerini görme imkanı bulacakları bir sergi düzenledik. Sergiyi açmamızdaki ana amacımız geçmiş ve gelecek arasında köprü oluşturmaktır. Eski dönemi hatırlayan vatandaşlarımız sergiye gelerek hatırladığı fotoğrafı yarım incelediğini gördük. Gençliğini birebir yaşama ortamı sağlıyoruz ”dedi.

Eskişehir’den Siirt’te misafir olarak geldiğini belirten Cahit Yılmaz adlı vatandaş ise, Siirt’in eski dönemdeki kültürünün çok zengin olduğunu aktardı. Siirt’in eski tarihini öğrenme fırsatı bulduğunu söyleyen Yılmaz, “Sergiyi gezdim Siirt’in tarihini anlatan fotoğrafları gördüm güzel, hoşuma gitti. Siirt’in eski dönemlerde yaşanmış fotoğraflar dikkatimi çekti. Siirt’i anlatmakla değil gelip görmek lazım. Ben bir yabancı olarak Siirt çok beğendim. İnsanları çok misafirperver” diye konuştu.

Yunus Mülayim adlı vatandaş, “Koruma altında bulunan 20 çocukla sergiyi gezmeye geldik. Siirt’in eski tarihini belirten fotoların olduğunu gördük. Gençlerimizin tarihimizden habersiz kalmamaları gerekir" ifadelerinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.