Şırnak Gençlik Merkezi Dini İlimler Atölyesi Açıldı

Şırnak Gençlik Merkezi Dini İlimler Atölyesi Açıldı
Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından Dini İlimler Atölyesi açıldı. Şırnak Gençlik Merkezi hizmet binasında açılan...
 

Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından Dini İlimler Atölyesi açıldı.

Şırnak Gençlik Merkezi hizmet binasında açılan Dini İlimler Atölyesi`nde ilk söyleşi Hz. Muhammed (S.A.V) in hayatı ve Kur`an-ı kerim ile ilgili oldu. Hz Muhammed (S.A.V) in hayatı ve Kur`an-ı kerim  konulu söyleşide katılımcılar tarafından büyük bir beğeni topladı.

Genç katılımcılar, merak ettikleri tüm soruları burada sorma fırsatı buldu. İslam dininin emrettikleri ve yasakladıklarını daha iyi idrak ettiklerini ifade eden katılımcılar, söyleşinin verimli geçtiğini ifade etti.

Şırnak imamlarından Guhdar Zeyrek, “Hz. Muhammed (S.a.v.), 20 Nisan 571 yılında Mekke’de doğdu. Annesinin adı Amine, Babasının adı Abdullah. Babası Abdullah, O daha doğmadan önce ölmüş. Süt annesi Halime O’na 4 yaşına gelinceye kadar bakmış. 6 yaşına geldiğinde ise annesi Amine de ölmüş. 6 yaşından sonra kendisine dedesi Abdulmuttalip bakmaya başlamış. 8 yaşına geldiğinde dedesi de vefat edince Peygamber Efendimize amcası Ebu Talip bakmıştır. Peygamberimizin Hz. Hatice ile 25 yaşında evlendi, Hz. Hatice ise 40 yaşındaydı.Hz Hatice ile olan evliliklerinden altı çocukları oldu, (Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Kasım, Fatıma). Çocuklarından Hz.Fatıma hariç bütün çocukları Peygamberimizden önce vefat etmişler. Hz. Muhammed (S.a.v.) 40 yaşında (610 yılında) Peygamber oldu. Hz. Muhammed (S.a.v.) bir grup müslümanı Habeşistan’a gönderdi, bu olay müslümanların ilk hicreti oldu, (615 yılında). Hz. Ebubekir ile uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Medine’ye hicret ettiler, (622 yılında). Peygamberimiz 55 yaşında iken, Hz. Ebubekir’in kızı Hz Âişe ile evlendi. Hz. Muhammed (S.a.v.)  vefatından önce humma hastalığına tutuldu, bu hastalık 13 gün sürdü. Hz. Muhammed (S.a.v.)  hicretin on birinci yılında (Miladi 632) Medine’de  vefat etti. Vefat ettiğinde kameri seneye göre 63, şemsi seneye göre 61 yaşında idi” dedi.

Zeyrek, “Kur`an-ı Kerim hakkında kısa bilgiler, Kur`an-ı Kerim sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)`e 23 yıllık bir süre içerisinde gönderilmiştir. Toplam 114 sureden oluşur. 20 sayfaya bir cuz denir. Kur`an-ı Kerim toplam 30 cüzdür. Bir harfi dahi değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Okunuşu ile namaz ibadeti yerine getirilen bir kitaptır. Kur`an-ı Kerim nerede ve ne zaman gönderilmeye başlamıştır? Kur`an-ı Kerim, Miladi 610 yılının Ramazan ayında Mekke yakınlarındaki Nur dağında gönderilmeye başlamıştır. Kur`an-ı Kerim`in gönderiliş sebebi nedir? Yüce Allah Kur`an-ı Kerim`i insanların hem dünya hem de ahiret mutluluğunu sağlayacak emir ve yasakları bildirmek için gönderilmiştir. Ayet nedir? Kur`an-ı Kerim`de bir veya bir kaç kelimeden oluşan cümledir. Sure ne demektir? Kur`an-ı Kerim`in ilk ve son sureleri hangileridir? Sure, Kur`an-ı Kerim`de en az 3 ayetten (cümleden) oluşan ve özel isimleri bulunan bölümlerdir. Kur`an-ı Kerim`in ilk suresi Fatiha son suresi Nas suresidir. Meal ve tevsir nedir? Meal: Kur`an-ı Kerim`in arapçadan başka bir dile yaklaşık olarak çevrilmesidir. Tefsir: Kur`an-ı Kerim`in mana bakımından geniş izahıdır. Musaf : Kur`an sayfalarının bir araya toplanarak kitap haline getirilmiş şekline Mushaf denir” dedi.

Söyleşi çekilen toplu fotoğraf ile son buldu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.