ŞIRNAKLI ÇOCUKLAR?HEM DİNİ ÖĞRENİYOR HEM DE TATİL YAPIYOR"

ŞIRNAKLI ÇOCUKLAR?HEM DİNİ ÖĞRENİYOR HEM DE TATİL YAPIYOR"
Okulların tatil olmasının ardından açılan Yaz Kur'an Kurslarına giden Şırnaklı çocuklar, okulların tatil olmasıyla hem dinlerini öğrendiklerini hem de tatil yaptıklarını söylediler. 2016-2017...
 Okulların tatil olmasının ardından açılan Yaz Kur’an Kurslarına giden Şırnaklı çocuklar, okulların tatil olmasıyla hem dinlerini öğrendiklerini hem de tatil yaptıklarını söylediler.
2016-2017 eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle Türkiye genelinde “Camide çocuk sesi vatanımın neşesi” sloganıyla başlayan Yaz Kur’an Kursları, Şırnak’ta da çocukların yoğun katılımıyla başladı.Şırnak’ın Silopi ilçesinde Gayret Cami Erkek Kur’an kursu ve Halil Sezgin Kız Kur’an kursuna akın ederek ders başı yapan çocuklar, hem dinlerini öğrendiklerin hem de tatil yaptıklarını söyledi. İlçede 2 ay sürecek olan yaz Kur’an kurslarında yaklaşık 6 bin çocuğa Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra İslami eğitimler de verilecek.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Silopi ilçe müftüsü Hüseyin Elçi, kurslarda Kur’an’ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Ahlak dersleri ile beraber sportif etkinliklerde yaptıklarını söyledi.
“Sizin en hayırlınız Kur’an’ı’ öğrenen ve öğreteninizdir”
Her şeyin bir zamanı olduğunu ve öğrenme zamanının çocukluk olduğunu vurgulayan Elçi, “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı’ öğrenen ve öğreteninizdir” Hadis-i Şerifini hatırlatarak şunları söyledi: “Biz Çocuklarımıza öyle yaklaşıyoruz ki, bir taraftan camiyi öğreniyorlar, bir taraftan Kur’an’ı Kerim’i öğreniyorlar, bir taraftan da tatil yapıyorlar. Sadece Kuran’ı değil, ahlaklı olmayı da öğretiyoruz. Anne ve babalarımızın çocuklarını mutlaka camiye göndermelerini talep ediyoruz. Çocuklarını göndersinler, dinini, namazını öğrensinler. Bugün öyle bir hale gelmiş ki, namaz kılmasını dahi bilmeyenler var. Kur’an’ı, dini ve peygamberi bilmeyenler var. Dolayısıyla bunu daha küçükken öğretmek lazım. Bir Müslüman olarak çocuklarımızı küçükken namaza alıştırmıyorsak, daha küçükken Kur’an’ı kerimi öretmiyorsak, Kur’an’ın bizim için önemli olduğunu, peygamberimizin buyurduğu gibi “sizin en hayırlınız Kur’an’ı’ öğrenen ve öğreteninizdir” diye çocuklarımıza anlatmazsak ne zaman anlatacağız, büyüdükten sonramı anlatacağız? O şekil zamanı geçmiş olur, her şeyin bir zamanı vardır. Öğrenmenin zamanı ise çocukluktur” ifadelerini kullandı.
“Sadece Kur’an öğrenmiyoruz ahlakı da öğreniyoruz”
Kur’an kurslarının bir avantaj olduğunu belirten Gayret Cami erkek Kur’an kursu öğrencilerinden Muhammed Salih Cin, “Burada öncelikle Kur’an okuyoruz, bir hatamız var ise hocalarımız sağ olsun bize söylüyorlar ve hatamızı düzeltiyoruz. Daha iyi bir okuyucular olalım diye. Cemaatle namaz kılıyoruz.  Normalde okula gittiğimiz için camiye gelemiyoruz ve dini eğitim göremiyoruz. Yazda böyle programların olması avantajlıdır. Bu avantajı değerlendiriyoruz. Kur’an’ı güzel okumak için tecvidi öğreniyoruz.  Burada sadece Kur’an öğrenmiyoruz ahlakı da öğreniyoruz. Büyüklerimize karşı saygılı küçüklerimize ise sevgi içinde olmayı öğreniyoruz. Buradaki etkinlikler çok güzel beğeniyorum” dedi
“Hem tatilimizi yapıyoruz hem de Kur’an’ımızı öğreniyoruz”
Hem Kur’an öğrendiklerini hem de tatil yaptıklarını ifade eden Halil Sezgin kız Kur’an kursu öğrencilerinden, Büşra Bayar, ”Burada İslam’ın ve imanın şartlarını öğreniyoruz. Temel dini bilgiler, ahlak dersler ve peygamberimizin hayatını hocalarımızın sayesinde öğreniyoruz. Kuranı bilmeyenler gelip burada kuran öğreniyorlar. Okulda olduğumuz da camiye gelip Kur’an öğrenemiyoruz. Şimdi Yaz Kur’an kursu programı sayesinde hem Kur’an’ımızı, dinimizi öğreniyoruz hem de tatilimizi yapıyoruz” ifadelerin kullandı.
Barışcan Bölüş ise, “Camiye gelip Seydalarımız bize temel dini bilgiler, peygamberimizin hayatını, namazın nasıl kılacağımızı, farz ve sünnetini söylüyorlar. Arkadaşlarımızla beraber çok güzel şeyler öğreniyoruz, emeği geçen Seydalarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.