Şırnaklı Mevsimlik İşçilerin Zorlu Yolculuğu Başladı

Şırnaklı Mevsimlik İşçilerin Zorlu Yolculuğu Başladı
Her yıl fındık toplama mevsiminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli illerinden Karadeniz'e gitmeye başlayan fındık işçilerinin zorlu yolcuğu başladı. Fındık sezonun başlamasıyla...
 

Her yıl fındık toplama mevsiminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli illerinden Karadeniz’e gitmeye başlayan fındık işçilerinin zorlu yolcuğu başladı. Fındık sezonun başlamasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlar, Karadeniz’in yolunu tutuyor. Çoğunlukla Şırnak ve doğu illerden Karadeniz’e giden fındık işçileri, kısa süreli de olsa iş imkânı buluyor.

Mevsimlik işçilerin kimi otobüslerle kimi de minibüsle gitmeyi tercih ediyor. Yaklaşık bir haftadır başlayan yolculuk devam ediyor. Dört senedir fındık işçilerine çavuşluk yaptığını belirten Sıddık Şeker, “Şırnak’ta iş imkânı olsaydı kimse fındıklara gitmezdi. Kimse memleketinin dışında çalışmak istemez ama işler olmadığı için fındıklara gidiyoruz. Herkes şehrinde çalışmak ister. İş imkânlar olmadığından mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidiyoruz.” dedi.

Çalışanların günlük yevmiyesinin az olduğunu söyleyen Şeker, “Bir işçinin günlük yevmiyesi 70-75 lira civarındadır. Oradaki yetkililere çağrımız yevmiyelerin biraz daha iyileştirilmesidir. Buradan o kadar zorluklarla gidiliyor daha iyi bir fiyat verilmesi gerekirdi. Yevmiyeler 70-75 lirada kalmaması 100 lira ve 100’un üzerinde olması gerekirdi. Şırnak’ın zenginleri batıya gidip iş sahası açmak yerine gelip kendi şehirlerinde iş sahası açsaydılar buradaki insanlar için iyi olurdu. Uzak memleketlere gidip çalışmaya gerek kalmayacaktı.” ifadelerini kullandı.

Mevsimlik işçilerin taşımacılığını yaptığını belirten sürücü Naci Şeker, “İşçileri fındıklara götürüyoruz. Bu mevsimde üçüncü sefer yapıyorum. Bu işin zorlukları çoktur. Can taşıdığımız için çok dikkatli olmamız gerekiyor. Tedbir olarak elimizden geldiğince aracı dikkatli sürüyoruz. Bazen kapasitenin dışında işçi taşımak zorunda kalıyoruz. Yolculuk esnasında çok sıkışıyorlar. İş imkânları olsaydı kimse memleketinden bu eziyetlere katlanarak işe gitmezdi. Burada işimiz olsa niye başkalarının memleketine gidelim. Memleketimizde işimizi yaparız. İş imkanı olmadığından zorluklara katlanarak Karedeniz taraflarına çalışmaya gidiyorlar.” diye konuştu.

Mevsimlik işçilerden Ayhan Akdoğan ise aile bütçesine katkıda bulunmak için yaz tatilinde fındık toplamaya gittiğini söyledi.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.