ŞIRNAK`TA ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLMEK İÇİN TER DÖKTÜ

ŞIRNAK`TA ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLMEK İÇİN TER DÖKTÜ
Bu yıl uygulanan YKS`nin ilk oturumu, bütün Türkiye`de olduğu gibi Şırnak`ta da heyecanla başladı. Bu yıl ilk defa uygulanan ve Türkiye geneli yaklaşık 2 milyon öğrencinin katılacağı Yükseköğretim...
Bu yıl uygulanan YKS`nin ilk oturumu, bütün Türkiye`de olduğu gibi Şırnak`ta da heyecanla başladı.

Bu yıl ilk defa uygulanan ve Türkiye geneli yaklaşık 2 milyon öğrencinin katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı`nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) maratonu, bütün Türkiye`de olduğu gibi Şırnak`ta da heyecanla başladı.

         Öğrencilerin çoğu sınava girebilmek için bir gün öncesinden kent merkezine geldiler. Vatandaşlar, adeta seferberlik içine girerek, öğrencileri evlerinde ağırladılar.

Birçoğu yakınlarıyla birlikte sınava gelen öğrenciler, hazırlıklarını tamamladıkları YKS`ye girecekleri için büyük heyecan yaşadıklarını belirttiler

Cumartesi günü saat 10.15`te başlayan sınava girmek isteyen öğrenciler, sınav saatinden önce okulların önünde hazır bulundular. Öğrenciler, özel eşyalarını okul tarafından giriş kapısında kurulan masanın üzerine bıraktıktan sonra kimlik kontrolünden geçirilip, sınava girecekleri salonlara alındılar.

Sınav için çok çalıştığını belirten öğrencilerden Veli Yavaş, lise hayatını mutlu bir sonla bitirmek istediğini söyledi.

Cizre`den il merkezine geldiklerini ifade eden Yavaş, Şırnaklıların misafirperverliklerinden dolayı mutlu olduklarını kaydedip, "Cizre`den geliyorum. YKS sınavı için geldik. Bu sınav için bayağı çaba harcadık. İnşallah sonuçlarına katlanırız. Mutlu bir sonla bitireceğiz bu lise hayatını. Şu ana kadar bir heyecanım yok, olmayacak da sanırım. Hayat bu, bu tür şeylere hazır olmalıyız. Hedefim konservatuar bölümüne gidip, müzik öğretmeni olmak. Dün gece Cizre`den gelip burada ablamın evinde 7 arkadaşımla beraber kaldık. Sağ olsunlar, Şırnak halkı da sınava girecek öğrencilere yardımcı oldu" dedi.

YKS’nin 2. Oturumu Pazar günü yapıldı

Şırnaklı öğrenciler pazar günü YKS’nin 2’nci oturumu olan Alan Yeterlilik Testine (AYT) girdi.

Saat 10.15`te başlayıp ve 180 dakika süren sınava girmek isteyen öğrenciler, sınav saatinden önce okulların önünde hazır bulundular. Öğrenciler, özel eşyalarını okul tarafından giriş kapısında kurulan masanın üzerine bıraktıktan sonra kimlik kontrolünden geçirilip, sınava girecekleri salonlara alındılar.

Öğleden sonraki Yabancı Dil Testi (YDT) oturumu ise 15.45’de başlayıp 120 dakika sürmesiyle beraber sınav maratonu sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.