Terör Bitti, Huzur Geldi, Cizre Değişti

Terör Bitti, Huzur Geldi, Cizre Değişti
Terör Olaylarının Son Bulduğu, Hendek Ve Barikatların Bertaraf Edildiği, Devletin Huzur Ve Güvenliği Sağladığı Cizre'de Belediyenin Yaptığı Çalışmalar Sayesinde Harabeye Dönen İlçe Yeniden...
 

Terör Olaylarının Son Bulduğu, Hendek Ve Barikatların Bertaraf Edildiği, Devletin Huzur Ve Güvenliği Sağladığı Cizre’de Belediyenin Yaptığı Çalışmalar Sayesinde Harabeye Dönen İlçe Yeniden İnşa Edilerek Yeni Gelişmiş Bir Görünüme Kavuştu.

         Cizre’de 2015-2016 yıllarında yaşanan terör olayları, operasyonlar, hendek ve barikatların bertaraf edilmesinden sonra devletin huzur ve güvenliğini sağladığı ilçe de Belediye Başkanlığına atanan Kayyum’un ilçe genelinde yapmış olduğu çalışmaların tamamlanması ile birlikte Cizre yepyeni bir görünüme kavuşurken, vatandaşlarda bu huzurlu ortamın keyfini doyasıya yaşamaya başladı.

        

KAYYUM İLÇENİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ

 

İçişleri Bakanlığının Kanun Hükmünde Kararname Kararı ile Cizre Kaymakamı Faik Arıcan’ın kayyum olarak görev yaptığı Cizre Belediyesinin ilçe genelinde başlatmış olduğu çalışmalarla birlikte yollar asfaltlandı. Nehrin Her iki yakasına modern parklar yapıldı. Çocuklar için oyun parkları, Modern Mezbahana,Hayvan Pazarı, Arıtma Suyu ve Arıtma tesisi. Kazaları önleyen akıllı kavşaklar, Kültür ve dengbej evleri. Spor severler için yeni stadyum.Terör Mağduru ailelere yeni konut yapımı,Millet Kıraathaneler yapılarak Cizre adeta yeniden küllerinden doğmuş oldu.

 

DİCLE NEHRİ ISLAH PROJESİ İLE NEHRİN HER İKİ YAKASINDA MODERN PARKLAR YAPILDI

 

Cizre Belediyemiz ile DSİ’nin birlikte yürüttüğü ‘Dicle Nehri Islah Projesi’ kapsamında ilçeyi su taşkınlıklarından korumak, Dicle Nehri`nin iç ıslahını sağlamak ve Cizre’ye güzel bir görünüm kazandırmak amacıyla Dicle Nehrinde başlatılan Islah projesi çalışmalarının tamamlanması ile birlikte nehrin her iki yakası yeni bir görünüme kavuştu.25 Milyon TL maliyeti olan Dicle Nehri Islah Proje çalışmalarında 30 Kamyon,12 Ekskavatör, 10 Dozer, 2 Taraklan (sallama) 3 Yakıt tankeri, Arazör, Su tankeri olmak üzere toplamda 65 araç ile devam eden çalışmalarda 5 bin 850 metre sağ sahil, 5 bin 600 metre sol sahil olmak üzere her iki tarafta 6 metre yüksekliğinde taş tahkimatı yapıldı.

 

CİZRENİN SU SORUNU ARITMA TESİSİ İLE SONA ERDİ

 

         Cizre’nin yanı başından gürül gürül akan Dicle Nehrine rağmen ilçe yaşanan su sorunu nedeni ile vatandaşlar evlerinin damlarına koydukları su deposu sayesinde içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılıyordu. Cizre Belediyesi ve DSİ’nin ortak çalışması ile  Nur Mahallesi Tank Taburu yanında kurduğu dev arıtma tesisi ile ilçeye 24 saat boyunca arıtma suyu vererek vatandaşların en büyük sorunlarından birini daha çözmüş oldu.

 

NEHRİN HER İKİ YAKASI 11 GÖZLÜ TAŞ KÖPRÜ İLE BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

 

Cizre’nin her iki yakasını birbirine bağlayacak olan, tarihi ve kültürünü koruyacak bir şekilde yapımı tasarlanan İsmail Ebul-iz El-Cezeri 11 gözlü taş köprünün çalışmalarına başlandı.300 metre uzunluğunda olan taş köprünün 1,5 senede tamamlanmasını hedefleniyor.

Cizre`den geçen Dicle Nehri`nde Devlet Su İşleri`nce (DSİ) yapılan ıslah çalışmasıyla ilçeye temiz sahil kazandırılırken, nehrin böldüğü Cizre`nin iki yakasının birleştirilmesi için 327 metre uzunluğundaki taş yaya köprüsünün yapımına başlandı. 25 milyon liraya mal olacak, 11 gözlü taş köprüye bilim insanı İsmail Ebul- İz El- Cezeri`nin adı verilirken, köprüden acil durumlarda ambulans ve itfaiye aracı geçişine izin verileceği belirtildi.

         Önceki yıllarda güvenlik güçlerinin yapmış olduğu operasyonlar sayesinde ilçede huzur ve güvenliğin sağlandığını belirten Cizreli Vatandaşlardan Aydın Atak,bu huzur ortamı ile birlikte Cizre Kayyumu da harabeye dönen ilçeyi yeniden inşa ettiğini söyledi.

 

CİZRENİN NERESİNE GİDERSENİZ HALK İÇİN BİR ÇALIŞMA VAR

         Atak konuşmasında;”harabeye dönen bir şehir sosyal bir şehre dönüştürüldü.Esnaf gece saat 12’ye kadar dükkanlarını açabiliyorlar,sosyal anlamda yine aynı şekilde.Belediyenin oluşturduğu destek evleri,kültür merkezleri var.Bununla birlikte gözümüzün gördüğü her yerde belediyeye ait çalışma şantiyeleri var.Belediyenin yapmış olduğu ve yapacağı çalışmaların tamamlanması ile birlikte ilçenin turistik anlamda da ön planda olacağını düşünüyorum.Yani Cizre’nin neresine giderseniz gidin halk için bir çalışmanın olduğunu görebilirsiniz” dedi.

 

BELEDİYE HİZMETLERİNİ İLK DEFA KAYYUM SAYESİNDE GÖRDÜK

         Bundan önceki yıllarda Belediye hizmetlerinin ne olduğunu bile bilmediklerinin altını çizen Atak,”Belediyede kayyumun göreve başlaması ile birlikte gerçek anlamda belediye hizmetlerinden faydanlanmış olduk.Alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapıldı.Yollar asfaltlandı,24 saat akan temiz arıtma suyuna kavuştuk.Tabiki bu çalışmalardan da halk olarak memnun olduğumuz gibi bu tür faydalı çalışmalarında peyder pey devam etmesini temenni ediyorum”dedi.

 

İLÇE SON İKİ YILDA BÜYÜK BİR GELİŞİM VE DEĞİŞİM YAŞADI

 

         Cizreli vatandaşlardan Bedirhan Oktay ise, ilçemiz son yıllarda büyük bir gelişim ve değişim yaşadı. Özellikle Cizre’nin marka ve gelişmiş bir şehir olması için belediyemiz bütün imkanlarını seferber ediyor.Şuan Cizre’de parklar yapılıyor,yollar yapılıyor ve bu çalışmalarla Cizre adeta bir şantiyeye dönmüş durumda.Bunun yanında belediyemiz ilçemizin tanıtımı için bir çok değişik faaliyet yapıyor.Tabi ki bunun yanında Dicle Nehrinin ıslah edilmesi ve her iki tarafında yapılan modern parklar ile nehrin her iki yakasını birleştirecek olan 11 gözlü köprünün tamamlanması ile birlikte ilçemiz belediye çalışmaları sayesinde yeni bir görünüme kavuşacak.

         Belediyeye kayyum atanması ile birlikte ilçede son iki yıldan bu yana bir çok değişikliğin var olduğunu ancak eksiklerinde bulunduğuna vurgu yapan Oktay,”biz vatandaşlarda bu eksiklerinde giderilmesini istiyor ve talep ediyoruz. Örneğin; boğulma vakalarının önlenmesi için yüzme havuzları. Çocuk Parkları, Meydanlar, Dolmuş durakları, Mesire alanı. Gençlerimiz için sosyal etkinlikler ve buna benzer eksik olan çalışmalarında yapılırsa ilçemiz modern bir şehre dönüşmüş olacaktır. Bu anlamda harabeye dönen ilçemizin yeniden inşa edilmesinde emekleri olan başta Cizre Belediye Başkanı ve Kaymakam Faik Arıcan olmak üzere diğer tüm kurum müdürü ve çalışanlarına teşekkür ediyorum dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.