Türkiye-Ukrayna İlişkilerinin Stratejik Yol Haritası Çiziliyor

Türkiye-Ukrayna İlişkilerinin Stratejik Yol Haritası Çiziliyor
Türkiye ile Ukrayna'nın stratejik yol haritasının geliştirilmesi için önemli bir çalıştaya ev sahipliğine hazırlanıyor. Bölgede ve dünyada değişen siyasi ve ekonomik dengelere karşı...
 Türkiye ile Ukrayna’nın stratejik yol haritasının geliştirilmesi için önemli bir çalıştaya ev sahipliğine hazırlanıyor. Bölgede ve dünyada değişen siyasi ve ekonomik dengelere karşı atılacak adımların konuşulacağı çalıştay 26 Kasım’da yapılacak. Çalıştayda ortaya çıkan yol haritasının ise Türkiye’nin dış politikasına ciddi katkılar sunması bekleniyor.  

 

  Dünya dengelerini de sarsan bölgedeki gerilimin azaltılması ve Türkiye ile Ukrayna`nın ilişkilerini geliştirmek için Ankara’da kritik bir çalıştay gerçekleşecek. `Türkiye-Ukrayna İlişkilerinde Stratejik Yol Haritası` adlı 26 Kasım’da düzenlenecek çalıştayın amacı ise iki ülke ilişkilerini geliştirmek ve geleceği birlikte inşa etmek. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Keçiören Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen çalıştaya Türk ve Ukraynalı uzman yetkililer ve akademisyenler katılacak.

 

  Bölge sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin de ele alınacağı çalıştayla ilgili değerlendirme yapan EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, "Bu çalıştay ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel olarak son yıllarda büyük bir ivme kazanan Türkiye-Ukrayna ilişkileri ve her iki ülke için oldukça stratejik önem arz ediyor" ifadesini kullandı.

 

  İki ülkenin tarihî, coğrafî ve kültürel yakınlıkları olduğuna işaret eden Eren, "İki ülke arası diplomatik ilişkiler 1991 yılında Türkiye`nin, Ukrayna`nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmasıyla başlamış ve 2011 yılında ise kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) mekanizmasıyla stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmiştir. Çalıştayda, bu stratejik ortaklık katılımcılar tarafından etraflıca tartışılacak ve bu tartışmalar da bölge istikrarına katkı sağlayacak" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.