Vizyon 71 Derneğinden 15 Temmuz Açıklaması

Vizyon 71 Derneğinden 15 Temmuz Açıklaması
Silopi ilçesinde faaliyette bulunan Büyük Türkiye-Vizyon 2071-Fikir Gençlik ve Diriliş Platformlarını Destekleme Derneği tarafından 15 Temmuz açıklaması yapıldı Dernek Başkanı Adem...
 

Silopi ilçesinde faaliyette bulunan Büyük Türkiye-Vizyon 2071-Fikir Gençlik ve Diriliş Platformlarını Destekleme Derneği tarafından 15 Temmuz açıklaması yapıldı

 

Dernek Başkanı Adem Çakmakçı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı

 

“Bilimin ve gelişimin önündeki en büyük engeller özgür olmayan ortamlardır. Darbelerde bunun temel sebebidir Atatürk’ün öğretmenlere seslendiği gibi “ Ülke sizden fikri hür vicdanını hür nesiller bekler bu nesiller ancak ve ancak demokratik ve hür ortamlarda yetişebilir.  Biz tüm bu sebeplerden dolayı 15 Temmuz hain FETÖ girişimini nefretle şiddetle kınıyoruz. Siz değerli basınımız aracılığıyla bütün dünyaya bir demokrasi dersi, halk dersi ,inanç dersi vermiş bulunuyoruz o geceyi anlatmaya kelimeler cümleler yetmez bizler geleceğimiz olan çocuklarımız gençlerimize en iyi şekilde hain darbe girişimini anlatacağız anlatacağız ki bir daha kimse böyle bir şeye kalkışmasın kalkışırsa karşısında parçalanmaz bir dağ görsün Bizler Çanakkale ruhunu yeniden yaşamış , diriltmiş yine yeniden başlangıç gibi 15 Temmuz gecesinde göstermiş bulunuyoruz. Bölücü terör örgütü FETÖ`nün darbe girişiminin ekonomiye maliyeti de büyük oldu.

 

Borsa İstanbul`da işlem gören şirketlerin piyasa değeri 15 Temmuz Cuma günü kapanışta yaklaşık 634 milyar lira olarak gerçekleşirken, bu rakam 22 Temmuz Cuma günü 556 milyar liraya geriledi. Buna göre FETÖ darbe girişiminin borsaya 1 haftalık maliyeti 78 milyar lira olarak hesaplandı.

 

HAFTALIK KAYIP 80 MİLYAR

 

FETÖ darbe girişiminin borsaya bir haftalık kaybı 80 milyar liraya dayanırken, zararın büyük kısmı borsanın piyasa değeri en büyük 20 şirketine yazıldı.

 

Söz konusu 20 şirketteki kayıp 49,9 milyar lirayı bulurken, 18-22 Temmuz haftasında en büyük düşüş Akbank`ta gerçekleşti. Buna göre 18 Temmuz`da borsa kapanışında piyasa değeri 35 milyar 680 milyon lira olan Akbank, bir haftada 5 milyar 920 milyon liralık erime ile 22 Temmuz`u 29 milyar 760 milyon liralık piyasa değeri ile kapattı.

 

PİYASA DEĞERLERİ GERİLEDİ

 

Akbank gibi 2 şirketin daha piyasa değeri 5 milyar liranın üzerinde gerilerken, bunlar kaybı 5 milyar 908 milyon lira olan Koç Holding ile 5 milyar 670 milyon lira civarında olan Garanti Bankası oldu.

 

Yapı ve Kredi`nin 1 haftalık kaybı yaklaşık 3 milyar 608 milyon lira olurken, Sabancı Holding`inki 3 milyar 591 milyon lira, İş Bankası`nınki 3 milyar 374 milyon lira, Türk Telekom`unki de 2 milyar 520 milyon lira olarak gerçekleşti. Ekonomi zararını saymakla bitmez lakin döneminde cumhurbaşkanı şimdi 1. devlet başkanımız  olan Recep Tayyip Erdoğan`ın halkı sokaklara davet etmesiyle halkın sokaklar da f16 karşı ,tanklara karşı canlarımızı hiçe sayarak tüm dünyaya demokrasi dersi vermiş bulunuyoruz . Devlet Başkanımızın dediği gibi " Yazıklar olsun vatan elden giderken kaçan alçaklara. Helal olsun darbeye darbe yapan korkusuzlara. Selam olsun kefenim sırtımda diyerek yola koyulanlara. Hain darbe sürecinde vatan uğruna gözlerini kırpmadan şehit olan yol arkadaşlarımıza Allah tan rahmet diliyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.