Banyo giderini açmanızı sağlayacak tüyo. Tıkalı gideri açmanızı sağlayacak karışım

Banyo giderini açmanızı sağlayacak tüyo. Tıkalı gideri açmanızı sağlayacak karışım
Banyo giderini açmanızı sağlayacak tüyo. Tıkalı gideri açmanızı sağlayacak karışım

Banyo giderinin tıkanması, evdeki en can sıkıcı sorunlardan biri olabilir. Ancak endişelenmeyin, çözümü oldukça basit! İşte size banyo giderini açmanızı sağlayacak birkaç tüyo ve karışım önerisi:

Sirke ve Karbonat İle Tıkalı Gider Borusu Açma

100 ml sirke (organik sirke yerine distile edilmiş olan beyaz sirkeyi tercih edin)

50 gr karbonat

Sıcak su

Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir mutfak terazisinde tüm malzemeleri ölçüyoruz. Miktarlar doğruysa hepsini bir kapta karıştırıyoruz. Eğer bir mutfak teraziniz yoksa hiç sorun değil! Oranları 1\’e 2 şeklinde tutmanız yeterli olacaktır (1 ölçü sirke koyuyorsanız, yarım ölçü karbonat koymalısınız). Bu aşama tamamsa malzemeleri birbirine karıştırın ve sorunlu olan giderin deliklerinden dökün. Alkali olan karbonat, asidik olan sirkeyle reaksiyona girip köpürmeye başlayacaktır (bu da özellikle duş giderleri gibi yerlerdeki istenmeyen lekeler ve tıkanıklıklar için mükemmeldir). Bu işlemden yaklaşık 2 saat sonra deliklerden sıcak su dökerek temizlik işlemini tamamlayın

Tuz ve Sirke İle Lavabo Açma

Yarım su bardağı tuz ve 1 su bardağı sirke tıkalı lavabo giderine dökülür.

Hemen arkasından 1 litre kaynar su dökülür.

Tıkalı lavabolara doğal yolla tıkanıklık açma yöntemleri konusunda bu karışımlar işinize yarayabilir. Fakat her tıkanıklığı çözemezler. Sadece yağ birikintisi ve organik tıkanmalarda etkili olabilirler.

maxresdefault-002.jpg

Sirke ve tuz ile tıkalı lavabo açma yöntemi kolay ve pratik olarak bu şekilde uygulanmaktadır.

Doğal lavabo açıcı limon tuzu çözeltisi ise; yine organik tıkanmalar ve özellikle yağ birikintileri için kullanılan diğer bir yöntemdir.

Bir miktar limon tuzu tıkalı lavabo giderine dökülür ve yine sıcak su ilave edilir.

Lavabo tıkanıklığı açılmış mı diye kontrol edilir.

Lavabo içerisine bir miktar su dökülür ve hızla giderden akıp akmadığı kontrol edilir.

Bulunması kolay, ucuz ve en önemlisi doğal malzemeler, evinizdeki en güvenilir ve etkili temizlik malzemeleridir. Diğer ürünlerdeki zararlı kimyasalların aksine bu ürünler tamamen güvenlidir. Bu yüzden tarifini verdiğimiz bu basit yöntemi dilediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz!

Kaynak:Haber Merkezi