Maaş alan Emeklilere iyi haber: Bankalardan yeni promosyon duyurusu

Maaş alan Emeklilere iyi haber: Bankalardan yeni promosyon duyurusu
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın aralarında bulunduğu kamu bankaları promosyon yarışına katıldılar: Emekliye ödenecek promosyon ücretine zam geliyor

Maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan almaya söz veren emekliler için sunulan nakit promosyon kampanyalarında önemli bir değişiklik yapılacağı duyuruldu. Bu değişiklik, emeklilik yolunu açan EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte gerçekleşecek. Türkiye'deki toplam emekli sayısının 15 milyonu aşmasıyla birlikte, bankalar arasında emekli müşteri sayısını artırmak için rekabet yaşanıyor.

gazeteduvar.com.tr sitesindeki habere göre; Türkiye'nin en büyük sosyal grubunu oluşturan emeklileri maaş müşterisi yapmak isteyen bankalar arasında da rekabet yaşanıyor. Bugüne kadar verilen nakit promosyonlar ile emekli müşteri sayısını artırmak isteyen bankalar, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla promosyon kampanyalarında köklü bir değişikliğe gidecek.

Ödenen promosyon tutarını, alınan emekli maaşına göre belirleyen bankalar, üst ödeme limiti için 10 bin lira sınırını belirlemişti.

2023 yılına 5 bin 500 lira olarak başlayan asgari emekli aylığı, mart ayında 7 bin 500 liraya yükselirken, yılbaşında yapılacak yeni artışla birlikte 10 bin lirayı geçmiş olacak. Bir başka deyişle bankaların yıllardır sürdürdüğü 'maaşa göre promosyon' sistemi tek ödeme haline dönüşecek.

images.jpg

EMEKLİYE YENİ PROMOSYON MÜJDESİ

Bu durumun önüne geçmek isteyen bankaların, yeni maaşlar karşısında düşük seviyelerde kalacak promosyon tutarlarına zam yapması beklenirken, birçok özel banka yeni kampanya ücretlerini aralık ayı itibarıyla emekli müşterilerine duyurmaya başladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın aralarında bulunduğu kamu bankaları, ödenecek promosyon tutarını yalnızca SGK tarafından belirlenen miktara eşitlerken, özel bankalar rekabeti artırabilmek adına ücretlerde art arda güncellemeye gidiyor.

OCAK AYINA DİKKAT

Ocak ayında emekli maaşlarına zam yapılacak. Yapılacak zammın ardından maaşlarda büyük bir yükseliş bekleniyor. Bu yükselişe paralel olarak emekli promosyonları da zamlanacak.

Kaynak:Haber Merkezi