Şırnak TEKNOFEST finallerine 4 proje ile katılıyor! İşte detaylar

Şırnak TEKNOFEST finallerine 4 proje ile katılıyor! İşte detaylar
- Şırnak İl Koordinatörü Rukiye Aslan, “El Cezeri’nin torunlarını yetiştiriyoruz”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı DENEYAP atölyelerinde eğitim gören öğrenciler 11 haftalık programlarını tamamlayarak, 12 hafta programlarında takımlaşmaya girdi. DENEYAP öğrencileri yaptıkları akıllı ev projelerinin sunumunu yaptı. ebb8cddd-2d79-45d8-92aa-dcfce9ffd003.jpgŞırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde düzenlenen program da, DENEYAP öğrencileri yaptıkları akıllı ev ve enerji tasarrufu projelerinin sunumunu gerçekleştirdi. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Şırnak İl Sorumlusu ve Teknofest İl Koordinatörü Rukiye Aslan, 11 haftalık eğitim programlarının ardından 12. hafta programında takımlaşma dönemine girildiğini ve takım olarak projelerini sergileme fırsatı bulduklarını belirterek, “Vakfımızın yapmış olduğu, en büyük projelerden biri olan dünyanın en büyük uzay havacılık ve teknoloji festivaline Şırnak’taki tüm öğrencileri hazırlıyoruz. Şuan enerji teknolojileri modülü için öğrencilerimiz 11 haftalık programlarını tamamladılar. Takımlaşma dönemine girdiler. Burada her biri 3’er 4’er kişilik gruplar aracılığı ile takımlarını sergilemiş oldular. Aynı zamanda akıllı ev projesi ile her birinin yapmış olduğu bu projeyi sunma fırsatı elde ettiler. Aynı zamanda arkadaşları ile takımlaştılar. Bizler bu takımlaşma dönemine giren öğrencilerimiz bu yıl mezun olacaklar. 2 yılın sonuna geldiler. 2 yılın sonunda, 3’üncü yılda takımlaşma dönemine giriyorlar. Takımlaşma döneminde de bizlerin öğrencileri, her birinin ilgi alanlarına yönelik yine takımlaşma dönemine giriyorlar, ardından mentörler atanıyor. Bu mentörler aracılığı ile de TEKNOFEST gibi, İNOVASYON projeleri gibi birçok projeye buradan onları gönderiyoruz” dedi.

b9349491-b5c3-44e7-845b-32b62e71f337.jpgŞırnak’ta 4 bin 700 kişi ile TEKNOFEST finallerine katılmayı hedeflediklerini belirtti. Aslan, “DENEYAP atölyeleri olarak, ortaokul ve lise kategorilerimiz bulunmaktadır. Bütün öğrencilerimizi ulusal, uluslararası yarışmalara hazırlamaktayız. Bu yıl Şırnak’taki hedefimiz 4 bin 700 kişi. Şuanda bin 890 başvurumuz bulunmaktadır. Tabii ki son başvurularımız 20 Şubat. Bu sayının katlanarak artacağını düşünüyoruz. İl Milli Eğitim AR-GE bu konuda çok destek veriyor. Şırnak Üniversitesi’nin çok değerli akademisyenleri ile birlikte Milli Eğitim’e bağlı proje sorumluları ile birlikte yine bir eğitim ve oryantasyon programı düzenledik. Yeni atölyeler kuruldu” dedi.fb1b7d81-2536-4294-be0e-f256ef704830.jpg

“El Cezeri’nin torunlarını yetiştiriyoruz”
DENEYAP atölyelerinde, robotik kodlamanın mucidi El Cezeri’nin torunlarını yetiştirdiklerini ifade eden Aslan, “Şırnak genelinde 20 projeden 4 tanesi Şırnak ilimizden çıkmıştır. Bu 4 proje finale kalan projeler. Finale kalan projelerde aynı zamanda TEKNOFEST’te sergilenecek. Buda bizim Şırnak bölgemizin teknolojiye olan ilgilisini kanıtlamış oluyor. Biz inanıyoruz ki, El Cezeri’nin torunları giderek artacaktır. Bizler burada Cezeri’nin torunlarını yetiştiriyoruz. Teknoloji atölyelerinde ilk mezunlarımızı vereceğiz” şeklinde konuştu.
Silopi Dicle Ortaokul 8. Sınıf öğrencisi Nisanur Özkaplan (12) akıllı ev projesinde rüzgar enerjisinden kinetik enerji elde ederek enerji tasarrufu planladıklarını söyledi. DENEYAP öğrencisi Nisanur Özkaplan “Projemizde, rüzgar enerjisi ile enerjiden tasarruf etmeyi hedefledik. Rüzgardan elde ettiğimiz enerjiyi kinetik enerjisine dönüştürüyoruz. Kinetik enerji sayesinde tribünün dönmesini elde ediyoruz. Tribün döndükten sonra mekanik enerji elde ediyoruz ve bunu jeneratöre yönlendiriyoruz. Oradaki enerji de elektrik enerjisine dönüşüyor ve bunu şebekeye yönlendirip elektrik tasarrufu elde edebiliyoruz” dedi.
Hacı Fettah Kadıoğlu Anadolu Lisesi 11 sınıf öğrencisi Şureş Pusat ise Yaptıkları projede yağmur sularını ve güneş enerjisini kullanarak elde edilen elektrik enerjisi ile tasarruf ettiklerini söyledi.
Düzenlenen program, juri üyelerinin projeleri puanlandırmasının ardından pasta kesimi ile sona erdi.

Kaynak:Haber Merkezi