1500 Ton Un`un Irak`a Geçişine İzin Verilmedi

1500 Ton Un`un Irak`a Geçişine İzin Verilmedi
Ticaret Bakanlığı`nın fiyatlarda istikrarın sağlanması için un ihracatına getirdiği geçici sınırlama nedeniyle, Irak`a un götüren TIR`ların Habur Sınır Kapısı`ndan çıkışına izin verilmedi....
 

Ticaret Bakanlığı`nın fiyatlarda istikrarın sağlanması için un ihracatına getirdiği geçici sınırlama nedeniyle, Irak`a un götüren TIR`ların Habur Sınır Kapısı`ndan çıkışına izin verilmedi. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanvekili Aziz Odabaşı, gümrükleme işleminin 3 Eylül tarihinde yapıldığını, sorunun çözümü için bakanlık yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde, TIR`ların geçişine izin verilemeyeceğinin kendilerine bildirildiğini söyledi.

Ticaret Bakanlığı`nın fiyatlardaki istikrarın sağlanması için una getirdiği ihracat sınırlaması nedeniyle Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi`ndeki fabrikalardan yüklenen, 3 Eylül tarihinde de gümrük işlemleri yapılan TIR`ların Irak`a geçişine izin verilmedi. Bin 500 ton yük taşıyan TIR`lar, Habur Sınır Kapısı`ndaki gümrük sahasında bekletilmeye başlandı.

Diyarbakır Tanıtım Günleri etkinliği için Ankara`da bulunan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanvekili Aziz Odabaşı, firma yetkililerinin kendisini aradığını belirterek şöyle konuştu:

"Firmalar, un ihracatına getirilen sınırlamadan önce gümrük işlemlerini yaptıklarını ve TIR`larda mühürleme işlemi yaptırdıklarını söylüyor. Biz de Ankara`da eski bakanımız Mehdi Eker ile görüştük. Yaptığımız görüşmelerde Bakanlık yetkilileri, söz konusu sınırlama nedeniyle söz konusu un ihracatına izin vermeyeceklerini söylediler. Firma sahibi arkadaşlarımız ise böyle bir durumda iflas edeceklerini ve TIR`larını geri çekmek zorunda kalacakları için büyük zarar göreceklerini söyledi. Firma sahipleri gümrükleme işlemi olan tarih nedeniyle en azından söz konusu unların ihracatına izin verilmesini istiyor. Un yüklü TIR`lar şu anda Habur sınır kapısındaki gümrük sahasında bekliyor. Sorunun çözümü için görüşmelerimiz sürüyor."

Ticaret Bakanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, son dönemde yurt içi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle İhracat Rejimi Kararı`nda değişiklik yapılarak Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirildiği belirtilerek, "Bu kapsamda Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışında gerçekleşen un ihracatımıza sınırlama getirilmiştir. Sınırlama getirilen un ihracatının payı, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1`ini oluşturmaktadır. Düzenlemenin temel amacı, yurt içi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir. Bahse konu düzenleme geçici olup, fiyat istikrarının sağlanmasını müteakip sona erdirilecektir" denildi.

UN YÜKLÜ ARAÇLARIN ŞOFÖRLERİNDEN TEPKİ

Ticaret Bakanlığı`nın fiyatlarda istikrarın sağlanması için un ihracatına getirdiği geçici sınırlama nedeniyle, Irak`a un götüren TIR`ların Habur Sınır Kapısı`ndan çıkışına izin verilmemesi üzerine, Silopi TIR parkı ve Habur Gümrük sahalarında işlemleri biten araçlar geri gönderildi. Sahalardan çıkartılan TIR ve kamyon şoförleri Habur ve Silopi`ye yakın dinlenme tesislerine çekildi. Çaresiz kalan, geri dönmek isteyen şoförler, nakliyeci firmalar ile sorun yaşıyor.

Un yüklü kamyonuyla özel bir tesiste bekleyen Rıdvan Erol, "Tesislerde ve yol üzerinde park sorunumuz var. Yiyecek sorunumuz var. Hepimiz mağduruz. Mazot sorunumuz var. Dönebilmemiz için araçlarımızda mazot kalmadı. Tüccarları, fabrikaları arıyoruz; `bekleyin` diyorlar bize. Mağduriyetimizin giderilmesi için herhangi bir yetkili bulamıyoruz" diye konuştu.

Kamyon şoförü Adnan Gökçe de soruna çözüm bulunmasını isteyerek, "Türk Bayrağı altında yaşıyorsak, bizim de hakkımız var. Bizim halimizi görmeleri lazım, ilgilenmeleri lazım" diyerek sitem etti.

Türkiye`de un ihracatının durdurulmasına olumlu baktıklarını belirten un ihracatçısı Şükrü Hasanoğlu ise "Un potansiyelimiz yok. Saygı duyuyoruz ama aniden un yüklü bu araçlara bir seferliğine müsaade edilmesini istiyoruz. Beyannamesi açık olan Konya`dan, Adana`dan gelen arabalara müsade edilmesini talep ediyoruz. Bunların tekrar dönüşlerinde nakliyesi, beyannamesi gümrük işlemleri çok zordur" dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.