Cizre`de 61 Öğrenci İçin Hafızlık İcazet Merasimi Düzenlendi

Cizre`de 61 Öğrenci İçin Hafızlık İcazet Merasimi Düzenlendi
Şırnak'ın Cizre ilçesinde hafızlığını tamamlayan 61 öğrenci için İlçe Müftülüğü tarafından hafızlık icazet merasimi düzenlendi. ...
 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde hafızlığını tamamlayan 61 öğrenci için İlçe Müftülüğü tarafından hafızlık icazet merasimi düzenlendi.

         Şırnak’ın Cizre İlçesinde İlçe Müftülüğü tarafından Stadyumda düzenlenen Hafızlık İcazet Merasiminde, İlçedeki Kuran Kurslarında Hafızlık Eğitimlerini başarı ile tamamlayan 61 öğrenciye hafızlık diplomaları törenle dağıtıldı.

Hafızlık icazet merasimine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş,Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkanı Faik Arıcan,Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Abdurrahman Akkuş,Şırnak İl Müftü Vekili Selahattin Özçelik,İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz,Daire Amirleri,İmamlar,öğrencilerin anne ve babaları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

         Kuran-ı Kerim tilavetinin okunması ile başlayan Hafızlık İcazet Merasimin de konuşan Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Cizre’de gördüğü bu manzaradan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek bu manzaranın Cizre’nin aslı olduğunu ve bu manzaranın Cizre’ye çok yakıştığını söyledi.

         Aktaş Konuşmasını şöyle sürdürdü:”Cizre kadim geçmişi ile bir ilim ve irfan merkezi olarak İslam coğrafyasının en önemli merkezlerinden biri olarak öne çıkmıştır.İslam kardeşliğinin gerçek anlamda yaşandığı bir coğrafyadır,bir merkezdir.İşte bu ortam bu görüntü Cizre’nin aslını yansıtıyor.İnşallah bu İslam coğrafyasının bu parçasında bu Cizre’deki bu faaliyetle bu kardeşlerimiz inşallah bugün hafızlık unvanını kazanan kardeşlerimizin ve onlardan sonra geleceklerin gayretleri ile inşallah çok daha iyi noktalara geleceğiz.”dedi.

         Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Abdurrahman Akkuş ise,”bizler bugün buraya çocuklarımıza hafız ismini ve payesini vermek için toplandık. Diyanet işleri başkanlığı olarak bugün Kuran kurslarımızda yaklaşık 77 Bin yavrumuz hafızlık çalışması yapıyor.Bugün Kuran Kurslarımızda 140 bin evladımız 4-6 yaş sınıfında Kuranı Kerimi okumak ve öğrenmek için uğraşıyorlar.Bugün ihtiyaç odaklı Kuran kurslarımızda 800 bin hanım kardeşimiz,annemiz Kuranı öğrenmek için uğraşıyorlar.Bu yaz tatilinde iki buçuk milyon orta öğretim seviyesinde evladımız Kuran Kurslarındaydı.Yani bu ülkenin her gün seher vaktinde binlerce göz,binlerce zihin Kuranı ezberlemek için her kuşluk vaktinde yüz binlerce dil zorlanarak Kuranı Kerimi öğrenmek için mücadele ediyorlar.Bizler inanıyoruz ki bu binler ve yüz binler ülkemizin sadakasıdır.Ülkemizin hakka niyaz ettiğimiz,rabbimize arz ettiğimiz dualarımızdır.”diye konuştu.

Konuşmanın ardından ilahiler ve Kur’an-ı Kerim okundu. Akabinde Şırnak Valisi Mehmet Aktaş,Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkanı Faik Arıcan,Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Daire Başkanı Abdurrahman Akkuş,Şırnak İl Müftü Vekili Selahattin Özçelik,İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından öğrencilere hafızlık belgeleri hediyeleri takdim edildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.