Cizre`de Dicle Nehri`nin Su Seviyesi Yükseldi

Cizre`de Dicle Nehri`nin Su Seviyesi Yükseldi
Diyarbakır'da baraj kapağının kopması sonucu yaşanan olay sonrası Şırnak'ın Cizre ilçesinden geçen Dicle Nehri'nde su seviyesi yükseldi. Cizre ilçesini ikiye bölen Dicle Nehri...
 

Diyarbakır’da baraj kapağının kopması sonucu yaşanan olay sonrası Şırnak’ın Cizre ilçesinden geçen Dicle Nehri’nde su seviyesi yükseldi.

Cizre ilçesini ikiye bölen Dicle Nehri kıyısına giden vatandaşlar nehrin yükseldiğine şahit oldu. Diyarbakır Barajı’nın bir kapağının kopması sonrasında yükselen nehrin suları Cizre köprüsü civarındaki sazlık alanları da doldurdu. Suya çamurlu dere suyu karıştığı için koyu renkte akan nehir, son yılların en yüksek su seviyesinde seyretti. Bazı vatandaşlarda Nehire yaklaşarak suyun akışını izledi.

ÇARDAKLAR SULAR ALTINDA

Diyarbakır`ın Eğil ilçesindeki Dicle Barajı`nda, yağış nedeniyle artan fazla suyun tahliyesi için dolusavaktaki açılmaya çalışılan radyal kapağın kazaen kopması sonucu Dicle Nehri`ndeki su seviyesi 4 metre yükselirken, nehrin geçiş güzergahında yer alan Batman`ın tarihi Hasankeyf ilçesindeki işletmecilere ait çardaklar da sular altında kaldı. Dicle Nehri`nde su seviyesinin yükseldiğini gece fark ettiklerini anlatan işletmeciler, eşyalarını kurtarmakta geciktiklerini söyledi. Hasar tespit çalışmalarının yapılması için çağrıda bulunan bir işletmeci, "Gece saatlerinde su seviyesinin yükseldiğini fark ettik. Çardaklarda birçok eşyamız vardı. Eşyaları kurtarmakta geciktik. Karanlığın çöküşüyle birlikte çardakları kapatıyoruz. Gece yarısı olduğu için su seviyesinin yükseldiğini fark ettik ama iş işten geçmişti. Sabah kalktığımızda çardakların tamamı su altında kalkmıştı. DSİ`nin hasarımızı karşılamasını bekliyoruz" dedi.

VALİLİK UYARDI

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Dicle Nehri üzerinde sulama, içme suyu ve enerji amaçlı inşa edilen ve 2000 yılından beri işletmede olan Dicle Barajında son günlerde aralıksız ve mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışlar nedeniyle rezervuardaki su seviyesi hızla yükseldiği belirtildi. Açıklamada, seviye yükselmesini kontrol altına almak amacıyla 3 adet olan Baraj dolusavak kapaklarından bir adetinin açılması çalışması esnasında bugün 18.30 sularında radyal kapağın kazaen koptuğu bildirilerek, "Bunun neticesinde barajdan yaklaşık 1600 m3/sn su, bu kapaktan doğal Nehir yatağına doğru boşalmaktadır. Bu durum Dicle nehri yatağında mevcut seviyenin üzerinde üç veya dört metre daha fazla su yükselmesine ve Nehir yatağındaki suyun genişleyerek akmasına sebep olacağından ve il merkezine yaklaşık 4 saat içerisinde ulaşması beklendiğinden, nehir yatağı kenarında can, mal ve hayati tehlikeye meydan vermemek için Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerimizin sınırları içerisinde ve il merkezinde Dicle Nehri yatağına komşu ve yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan ve bu güzergahları kullanan tüm vatandaşlarımızın nehir yatağından uzak durmaları ve daha dikkatli olmaları hususu kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur" denildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.