Cizre`de Futbola Kadın Eli Değdi

Cizre`de Futbola Kadın Eli Değdi
Cizre Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Demet Seyran, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün düzenlediği okullar arası...
 

Cizre Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Demet Seyran, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün düzenlediği okullar arası futbol turnuvasına bayan teknik direktör olarak sahaya çıktı.

Türkiye ve dünya futbolunda kadınların etkinliği her geçen gün artıyor.  “Erkek işi” olarak değerlendirilen futbol, bu hegemonyadan çıkıyor. Yeşil sahalara değen “Kadın elinin” son örneği ise, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşandı.

Cizre’de Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün İlçe stadyumunda düzenlediği okullar arası futbol turnuvasına Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Demet Seyran bayan teknik direktör olarak görev yaptı.Cizre Çok Programlı Lisesi ve Meslek Lisesi futbol takımlarının karşı karşıya geldiği okullar arası futbol maçında Cizre’de ilk defa bir kadın,yeşil sahada teknik direktör olarak görev yapmış oldu.Sahada ilk defa bayan antrenör gören taraftar ve oyuncular ise büyük bir şaşkınlık yaşadı.

 

CİZRE’DE KADINLARI SPOR AKTİVİTELERİNDE GÖRMEK ÇOK GÜZEL

         Cizre geniş kültüre sahip olan bir ilçe olduğuna vurgu yapan Cizre Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Demet Seyran,”bayanlarında burada spor yapmalarını ve spor aktivetilerinde bulunduğunu görüyoruz.Yeni yeni burada bayan futbolcuları da görmeye başladım ve Cizre’de böyle şeyleri görmenin kendisini çok memnun ettiğini söyledi.

 

FUTBOLU EN AZ ERKEKLER KADAR BİLİYORUZ

Bir futbol takımını yeşil sahada yönetmenin çok heyecanlı bir şey olduğunu ifade eden Demet Seyran;”oyun boyunca çok heyecanlandım ve sanki oyunun içindeymişim gibi hissettim kendimi.Genelde bayanlar çocukları sakatlanır diye korkarlar ya bende maç boyunca o stresi yaşadım.Sanki anneleriymişim gibi bir şey olur diye çok korkup heyecanlandım.Yaş itibari ile bu öğrenciler ergen olunca psikolojileri tavan yapıyor ve onları kontrol etmek zor oluyor.İşte bu şartlarda iki gün boyunca bu öğrencileri,futbolcuları yönetmeye çalıştım.Yani antrenör ve teknik direktör olmak zor.”

 

KADINLARA İMKAN VERİLDİĞİNDE YAPAMAYACAKLARI ŞEY YOKTUR

         Erkeklerin kadınlar futboldan anlamaz söylem ve düşüncülerini kabul etmediğini ifade eden Seyran,”bence kadınlar en az erkekler kadar futboldan anlarlar. Çünkü bugün yan hakemle birlikte aynı anda ofsayt dedik. Yani demek ki anlayabiliyor ve yapabiliyoruz. Bayanlara imkan ve fırsat verildiği sürece bayanların yapamayacağı bir şey yoktur. Hatta bu futbol konusunda biz erkeklerden daha çok iyi anlıyoruz. Çocukların psikolojisinden kadınlar daha çok iyi anlıyor. Genellikle erkek hocalar bu konuda daha sert oluyor ama bayan hocalar daha rahat ve esnek oluyor. Çünkü Anne gözü ile bakıyor, abla gözü ile bakıyor. Burada hem antrenör, hem anne hem de abla olarak görev yapıyoruz. Ama futbolda kendimi hiç hayal etmiyordum. Bizim meslek lisesi futbol takımı da iyi olunca bu çocukların yeteneklerini ortaya çıkarıp onlara futbola sevdirmek için bizde katkıda bulunmak istedik.Çünkü Cizre’de yapabilecek pek az şeyler var.Çocuklar ancak aktivite spor sayesinde bir yere gelebilirler.Buradaki çocuklar daha çok zorluk yaşadığı için daha hırslı ve istekliler.Bunu da spora yansıtırlarsa çok başarılı sporcular ortaya çıkacaktır.Çünkü Cizrede keşfedilmeyi bekleyen çok yetenekli sporcular var.”dedi.

        

BAYAN TEKNİK DİREKTÖR TARAFINDAN YÖNETİLMEK ÇOK FARKLI BİR ŞEY

Cizre Endüstri Meslek Lisesi Öğrencisi Fırat Budak,yeşil sahalarda bir bayan antrenör tarafından yönetilmek çok farklı bir duygu ve ilk defa bir bayan teknik direktör tarafından yönetiliyoruz.Demet Öğretmenimiz bize hocalığın yanında anne ve abla gibi yaklaşıyor.Bize çok değer verip çok destek oluyor.Bayanların futboldan anlamaz düşüncesine de katılmıyorum çünkü iki günden bu yana bir bayan tarafından maça hazırlanıyoruz ve bir bayan tarafından bugün yönetildik.Onun içinde bu zihniyeti biran önce değiştirmek gerektiğini düşünüyorum dedi.

        

 

 

BİZ SAHAYA ANNE VE ABLA SEVGİSİ EŞLİĞİNDE ÇIKIYORDUK, BUDA SONUCA ETKİ YAPIYORDU

Cizre Meslek Lisesi Öğrencisi Abdurrahman Önen ise,her ne kadar amatör bir maç olsa bile bir bayan antrenör yönetiminde maça çıkıp top oynamak çok farklı ve güzel bir duygu.Çünkü antrenör ve öğretmenimiz bizi maç hazırlayıp motive ederken sözlerine ve düşüncelerine anne sevgisini,abla sevgisini katarak bize aşılıyor.Bizde bu duygu ile maça çıkınca başarıda oyundaki mücadele de bizim çok farklı ve güzel bir moral kaynağı oluyor.dedi.

         Bayan Teknik Direktörü Demet Seyran’ın yönettiği Meslek Lisesi Futbol Takımı Çok Programlı Lisesi Futbol takımına 3-2 yenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum