Cizre`de Öğrencilere yönelik"Mesleki Kariyer Ve Meslek Tanıtım Günleri?başladı

Cizre`de Öğrencilere yönelik"Mesleki Kariyer Ve Meslek Tanıtım Günleri?başladı
ŞIRNAK-Şırnak`ın Cizre ilçesinde, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu öğrencilere yönelik düzenlenen "Mesleki Kariyer ve Meslek Tanıtım Günleri" başladı. Cizre 15 Temmuz Demokrasi...
 ŞIRNAK-Şırnak`ın Cizre ilçesinde, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu öğrencilere yönelik düzenlenen "Mesleki Kariyer ve Meslek Tanıtım Günleri" başladı. 

 

Cizre 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu konferans salonunda okul müdürlüğü ve rehberlik servisi tarafından öğrencilerin eğitim hayatlarında iyi bir meslek seçimi yapmaları ve seçecekleri mesleği daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik yoğun ilgi gördü.

            15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu’ndan mezun olup iş hayatına atılan öğrenciler 8. Sınıf öğrencilerine yönelik meslek hayatlarına ulaşmalarında yaşadıkları sıkıntılar, çalışma ortamları, üniversite eğitiminin önemi ve üniversite seçimi ile ilgili öğrencilere bilgi verdi. 

            Öğrencilere yönelik organize edilen programla ilgili kısa bir açıklama yapan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu Okul Müdürü Murat Işıkoğlu, “Bu çalışmayı yapmamızdaki temel amacımız çocuklarımızın meslekleri doğru şekilde tanımaları, kendi yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi yapmalarını sağlamaktır. Bu konuda 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu bünyesindeki rehberlik öğretmenlerimiz Abit Savda ve Bedri Birgin öğrencilerimizi bu konuda bilgilendirmek için okul müdürlüğü ile çalışmalar yürütmüştür. Bu çalışmaların başında okulumuzdan mezun olan ve iş hayatına atılan eski öğrencilerimizin tespit edilmesi olmuştur. Kendileri ile yapılan görüşmeler olumlu sonuç vermiş ve kendileri de böyle bir çalışmada yer almaktan mutluluk duyacaklarını ifade etmişlerdir. Bu çalışmalarımızda çocuklarımız sahada çalışan meslek guruplarını bire bir tanıma ve bu konuda geniş bir bilgi alma şansına sahip oluyorlar. Dolayısıyla çocuklarımızın kafalarında oluşan soru işaretlerini ciddi anlamda gidermeyi amaçlıyoruz” dedi.

100 kişilik bir öğrenci grubu ile bu çalışmaya başladıklarını ifade eden Iışıkoğlu, yaklaşık bir ay sürecek olan çalışmada 320 öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Etkinliğe katılan öğrencilerden Rumeysa Yıldırım, "Bu tür etkinlikler öğrenciler için çok faydalı oluyor. Önceden belirlediğimiz meslek hakkında bilgi alışverişi yapılıyor. Almak istediğimiz bilgileri anlayabileceğimiz şekilde kolay bir biçimde öğrenmemizi sağlıyorlar. Bizim ileride meslek sahibi olduğumuzda hangi zorluklarla karşılaşacağımız konusunda bilgi sahibi olduklarını ve bu tür aktivitelerin devam etmesini istiyorum" diye konuştu. 

 

15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ortaokulu rehber öğretmeni Abit Savda ise, şunları söyledi:  "Bu tür etkinliklerin öğrencilere faydalı olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerin kendilerini tanıyıp hayatlarına yön verecek, sevdikleri ve yetenekleri oldukları meslekleri yakından tanımaları onları mutlu edecektir." dedi.

 

Mesleki kariyer ve meslek tanıtımı kapsamında mezun öğrencilerimizden Eczacı Elif Gayırinal. İnşaat Mühendisi Zerin Dursun. Türkçe Öğretmeni Mirza Çazım. Avukat Muhammet Peynirci. Avukat Hacı Seydaoğlu. Psikolog Mesut Aşut ve Doktor Ömer Faruk Goral etkinliğe katılıp çocuklara kendi meslekleri hakkında ve başarılı olma konusunda kendi öğrencilik yıllarındaki deneyimleri ile ilgili bilgilendirme yaptılar. Öğrenciler açısından da iyi bir rol model oluşturdular.

Program sonunda Okul Aile Birliği Başkanı Ulvi Yılmaz meslek temsilcilerine teşekkür belgesi takdim ederek öğrencileri bu süreçte yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.