Cizre`de Sıfır Atık Projesi Bilgilendirme Semineri

Cizre`de Sıfır Atık Projesi Bilgilendirme Semineri
Şırnak'ın Cizre ilçesinde geri dönüşüm hakkında kamu kurum çalışanları ve öğrencilere yönelik seminerler veriliyor. Cizre Belediyesi tarafından başlatılan sıfır atık projesi...
 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde geri dönüşüm hakkında kamu kurum çalışanları ve öğrencilere yönelik seminerler veriliyor.

Cizre Belediyesi tarafından başlatılan sıfır atık projesi kapsamında kamu kurum personelleri ile ilçe merkezi ve bağlı köylerinde okuyan öğrencilere yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi. Okulların konferans salonlarında verilen eğitimlerde ilk etapta sıfır atık projesinin tanıtıma yer veriliyor. Daha sonra proje kapsamında kamu personeli ve öğrencilere sunum yapılarak çalışmalar hakkında eğitici görsellere anlatılıyor. Proje eğitmeni Nesibe Gözüngü, “Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılmış bir proje bu. Sıfır atık projesi geri dönüşümün öğrencilerimize liselere, ortaokullara, ilkokullara aktarmaya çalışıyoruz. Bugünde okul müdürlerimize öğretmenlerimize, sağlık personellerimize, belediye çalışanlarına geri dönüşüm hakkında seminer veriyoruz. Bilgilendiriyoruz ve bunu çekirdekten başlatılıyoruz. Özellikle ilkokul ve ortaokullara ağırlık veriyoruz. Öğrencilerimize geri dönüşüm nedir? Faydaları, zararları nelerdir hepsini aktarmaya çalışıyoruz. Geri dönüşüm ile ülkemize ekonomimize değer katıyoruz, kazandırıyoruz

Bu Cizre için inanılmaz derece çok önemlidir. Böyle bir şey yoktu Cizre’de. Temizlik açısından sloganımızda ‘temiz bir dünya temiz bir yaşam temiz bir nesil’ olarak devam ediyoruz. Bu ekonomik açısından Cizre halkı açısından da gerçekten çok önemlidir. Geri dönüşümde verdiğimiz seminerlerde öğrencilerden olumlu destek alıyoruz” dedi.

Geri Dönüşüm Nedir?

Katı atıkların özelliklerine göre ayrıştırılarak (kağıt, cam, plastik vb) içindeki bileşenlerin fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesidir.

Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerden geçirilerek ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir. Diğer bir tanımlamayla herhangi bir şekilde kullanılarak kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılması olarak tanımlanabilir.

Tabii kaynakların sonsuz olmadığı, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün bu doğal kaynakların tükeneceği aıldan çıkarılmamalıdır. Bu durumu farkına varan ülke ve üreticiler kaynak israfını önlemek ve ortaya çıkabilecek enerji krizleri ile başdebilmek için atıkların geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılması için çeşitli yöntemler aramış ve geliştirmişlerdir.

Kalkınma çabasında olan ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya bulunan gelişmekte olan ülkelerin de tabii kaynaklarından uzun vadede ve maksimum bir şekilde faydalanabilmeleri için atık israfına son vermeleri, ekonomik değeri olan maddeleri geri dönüşüme ve tekrar kullanma yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir.

Geri dönüşümde amac; kaynakların luzumsuz kullanılmasını önlemek ve atıkların kaynağında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarının azaltılması olarak düşünülmelidir. Demir, çelik, bakır, kurşun, kağıt, plastik, kauçuk, cam, elektronik atıklar gibi maddelerin geri dönüşüm ve tekrar kullanılması, tabii kaynakların tükenmesini önleyecektir. Bu durum; ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını da azaltacak, kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Örneğin kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltığı ve bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

Diğer yandan, yukarıda bahsedildiği gibi geri dönüşümün amaçlarından biride bertaraf edilecek katı atık miktarlarının azaltılması nedeni ile çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesi de sağlanacaktır. Özellikle katı atıkları düzenli bir şekilde bertaraf edebilmek için yeterli alan bulunmayan ülkeler için katı atık miktarının ve hacminin azalması büyük bir avantajdır. Sağlıklı bir geri dönüşüm sisteminin ilk basamağı ise bu malzemelerin kaynağında ayırması sureti ile toplanılmasıdır.

Geri dönüştürülebilir nitelikteki bu atıklar normal çöple karıştığında bu malzemelerden üretilen ikincil malzemeler çok daha düşük nitelikte olmakta ve temizlik işlemlerinde sorunlar olabilmektedir. Bu yüzden geri dönüşüm işleminin en önemli basamağını kaynakta ayırma ve ayrı toplama oluşturmaktadır.

Geri dönüşüme olan ihtiyacın başlamasında savaşlar nedeniyle ortaya çıkan kaynak sıkıntıları etkili olmuştur. Büyük devletler, İkinci Dünya Savaşı sırasında ülke çapında geri dönüşümle ilgili kampanyalar başlatmışlardır. Vatandaşlar özellikle metal ve fiber maddeleri toplama konusunda teşvik edilmişlerdir. ABD’de geri dönüşüm işlemi yurtseverlik anlayışında çok önemli bir yer edinmiştir. Hatta, savaş sırasında oluşturulan kaynak koruma programları, doğal kaynakları kısıtlı bazı ülkelerde (Japonya gibi), savaş sonrası da devam ettirmiştir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.