DİKA Paris Uluslararası Gıda Fuarına Katıldı

DİKA Paris Uluslararası Gıda Fuarına Katıldı
Fransa'nın Paris şehrinde düzenlenen SIAL 2018 Uluslararası Gıda Fuarı'na Dicle Kalkınma Ajansı öncülüğünde Dicle Bölgesinden ihracatçı yedi firma ile katılım sağlandı. Fransa'nın...
 

Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen SIAL 2018 Uluslararası Gıda Fuarı’na Dicle Kalkınma Ajansı öncülüğünde Dicle Bölgesinden ihracatçı yedi firma ile katılım sağlandı.

Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen SIAL 2018 Uluslararası Gıda Fuarı’na Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde Dicle Bölgesinden İhracat kapasitesi yüksek Mardin’den üç, Siirt’ten iki, Şırnak ve Batman’dan birer firma olmak üzere toplam yedi firma katıldı. Fuara Ajans olarak Genel Sekreter Yılmaz Altındağ başkanlığında Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Başkanı Murat Erçin, Ajan uzmanları Aylin Erkol, Emine Tuğba Alpaslan, Burak Özer ve Muhasebe Yetkilisi M. Necat Kaya olmak üzere altı kişilik heyet katıldı. İlk defa Bölge firmaları ile beraber gerçekleştirilen yurtdışı fuar organizasyonu fuara katılan firmalar açısından oldukça verimli geçti. Ajans uzmanlarının desteğiyle birçok uluslararası firma ile iş birliği gerçekleştiren firmalar, sektörleri açısından uluslararası pazarlara ulaşma imkânı buldular.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, yerel potansiyeli harekete geçirmek için uluslararası pazar gücüne ulaşılmasının Bölge açısından önem arz ettiğini söyledi. Katılımcı firmaların gerçekleştirdiği iş birliği görüşmeleri hakkında Ajans olarak bilgi alışverişinde bulunmaları gerektiğini ve fuarın işlevselliğini sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini ifade etti. Fuara katılan firma yetkililerine ve Ajans uzmanlarına gerçekleştirdikleri organizasyon ve iş birliği için teşekkür etti. Ajans’ın bundan sonrada bu tür destekler vermeye devam edeceğini belirtti.

Dünya gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan, 194 ülkeden 160 Bin ziyaretçi girişinin gerçekleştiği ve 7200 uluslararası firmanın katılımcı olarak temsil edildiği SIAL Paris Uluslararası Gıda Fuarı beş gün sürdü. İhracat ve yatırım getirilerini arttırmak, gıda sektörüne yönelik yenilikleri ve teknolojileri yakından takip edebilmek ve yeni pazarlar keşfetmek açısından Fuar, katılımcı firmalar için bir iş ağı oluşturulmasına katkı sağladı.

SIAL 2018 Uluslararası Gıda Fuarı’nda Türkiye Pavilionu’nu ziyaret eden Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Ajans öncülüğünde gerçekleştirilen Fuar katılımı için iyi niyetlerini DİKA Genel Sekreterine ifade etti.

Dicle Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Bölge’den yedi ihracat firmasının İTO işbirliği ile katılım sağladığı “SIAL 2018 Uluslararası Gıda Fuarı” sonunda Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ Bölgeden katılım sağlayan firmalara katılım belgesi takdim etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.