Gazeteciler Cemiyeti Yerel Gazetelere Destek Amacı İle Kampanya Başlattı

Gazeteciler Cemiyeti Yerel Gazetelere Destek Amacı İle Kampanya Başlattı
Yeni Şırnak Gazeteciler Derneği yönetimi, yerel basını ayakta tutma ve güçlendirme kapsamında önemli bir kampanya başlattı. Şırnak'ta faaliyet Gösteren Yerel Gazetelerin ayakta durması...
 

Yeni Şırnak Gazeteciler Derneği yönetimi, yerel basını ayakta tutma ve güçlendirme kapsamında önemli bir kampanya başlattı.

 

Şırnak’ta faaliyet Gösteren Yerel Gazetelerin ayakta durması için “Her eve ve İş Yerine bir yerel gazete” adı altında kampanya başlattıklarını ifade eden Yeni Şırnak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Balık;”il merkezi ve ilçelerimizde faaliyet gösteren Gazetelere destek için Her ev ve her işyerinin günlük bir yerel gazete almasını arzu ediyoruz “dedi.

 

Abone olun, gazeteniz eviniz veya işyerinize gelsin

Yerel gazeteleri güçlendirmek için her ev ve iş yerinin bir yerel gazeteye abone olması gerektiğinin altını çizen Cemiyet Başkanı Balık,Şırnak geleninde yaşanan siyaset, ekonomi, sanat, kültür, spor ve günlük gelişmelerden haberdar olun. En önemlisi de yerel basının yaşam savaşına katkı sağlayın.Malumunuz olmak üzere son zamanlarda piyasada yaşanan çalkantılı süreç biz yerel basını da ciddi şekilde etkiledi. Birçok gazete kapanma noktasına geldi. Gelir ve giderler arasındaki makas gittikçe büyüyor. Reklâm ve abone dışında geliri olmayan yerel basın, günlük gelişmeleri size aktarma çabası gösterirken aynı zamanda yayın hayatına devam edebilme adına çalışmalarını sürdürüyor.

 

Belki okumaya sıcak bakmıyoruz. Belki okuma kültürümüz sınırlı…

Yerel basınsız bir ilin, gelişmesi, sıkıntılarından kurtulması, hedeflediği projelere kavuşmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Balık, Şırnak’ta ekonomik nedenlerden dolayı ikapanan 3 gazete ile gazete sayısı 2 ye düştü. Ülke genelinde yapılan anket ve araştırmalarda yerel basına güven önemli bir yüzdeliğe sahip. Yani halk ulusaldan ziyade yerel basına daha çok inanıyor ve güveniyor. Yerel basın, yıllardır yağında kavrulmaya çalışıyor. Bin bir zorlukla yaşam mücadelesi veriyor. Sebep, tabi ki ekonomik meselelerdir. Şırnak ve bölge geleninde reklam kültürü tam oturmuş değil. Gazeteye abone olma kültürü de yok. Hal bu olunca yerel gazeteler kendilerini büyütemiyor, istihdama yeterli katkıyı sağlayamıyor. Siyasetçiler, iş adamları, mülki amirler bir tarafa kentin insanları da yerel basına hep mesafeli olmuştur. Yerel basın ekstra bir şey istemiyor. Sadece gazetelere sahip çıkılmasını istiyor. Bu abonelikle olur, reklamla olur.

Ama her gazetenin ayrı bir fikri, ayrı bir düşüncesi ayrı bir güzelliği var”dedi.

 

Balık, Gazete sahipleri ve muhabirlerinin verdiği emeği lütfen küçümsemeyin. Her haber, yorum ve fotoğraf için dökülen alın teri var, yaşanan bir mücadele var.Öyle haberler var ki, yerel basın olarak canımızı ortaya koyarak, çeşitli tehlikelere maruz kalarak sizleri o haberlerle buluşturuyoruz. Yağmur, çamur, gece gündüz demeden bu kente bir şeyler vermenin mücadelesini veriyoruz.Haber mücadelesinde tehdit alan, hakarete maruz kalan, dayak yiyen arkadaşlarımız var. Biz bunlardan korkmuyor ve gücenmiyoruz. Bizim asıl korkumuz, yerel basın olarak yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan ötürü sizlerle buluşmamızın sona erebilecek olmasıdır.Bunun gerçekleşmemesi için sizde bir damla destek olun.Her hane ve işyeri bir gazeteye günlük abone olabilir. Yıllık cüzi   bir rakamla  gazeteye abone olabilirsiniz.Bu miktar kimseyi ciddi şekilde etkilemez.Kaybedeceğiniz bir şey olmayacak.Biraz önce de vurguladığım gibi günlük haberleri takip edebilir, farklı konulardaki yazarların yaklaşımlarını okuyabilir, kentin genel havasını takip edebilirsiniz.

 

Yerel gazeteler ve çalışanlarının kamuoyu görevi yaptığını ifade eden Balık, Bir basın toplantısına 10 gazeteci gidiyorsa ve basın toplantısını organize eden kurum veya yetkiliye soru soruyorsa, olayı irdeliyorsa bunu şahsi menfaat adına yapmıyor. Şırnak adına yapıyor ve Şırnaklılar adına konuşuyor. Öncelikle ilin yetkililerine, siyasilerine, STK temsilcilerine, iş adamlarımıza, esnaflarımıza sesleniyorum: Yerel gazetelerimize abone olun. Vereceğiniz abone katkısı ile yerel gazetelerimiz yayın hayatlarını sürdürebilecekler. Başınız sıkıştığında veya bir etkinliğinizi kamuoyuna duyurmada sizin aracınız olan yerel gazetelerin hayatta kalmasına destek olun. Sözün özü; yerel gazeteler desteğe ihtiyacı var. Sizlerinde yerel gazetelere.…

El uzatın, destek olun; kamuoyuna bir kapınız, pencereniz, sesiniz olsun.

 

Yeni Şırnak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Balık,“Toplumun medya okuryazarlığının yükseltilmesi, sorunların daha güçlü bir esle dile getirilerek çözümlerinin hızlandırılması ve halk ile yerel basın arasındaki bağın güçlendirilmesi için başlattığımız kampanyamız sürüyor. Kampanya kapsamında ev ve işyerleri için yerel gazetelere abonelik yapacak vatandaşlarımız, her gün adreslerine ulaştırılan gazeteler sayesinde Şırnak Gündemini takip edecek, yerel gazetelerle aralarında güçlü bir bağ kurmuş olacak, kentteki sorunların çözümü de daha hızlı ve etkin sağlanmış olacak. İlimizdeki dinamiklerin, bu çağrıya yanıtsız kalmayacağına inanıyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.