İslam Coğrafyası Sorunlar Ve Çözümleri" Paneli

İslam Coğrafyası Sorunlar Ve Çözümleri" Paneli
Şırnak`ta "İslam Coğrafyasının Sorunları ve Çözümleri" konulu panel düzenlendi. Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü...
 

Şırnak`ta "İslam Coğrafyasının Sorunları ve Çözümleri" konulu panel düzenlendi.

Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Erkan yaptı.

İslam Coğrafyası Sorunları ve Çözümleri konulu panel Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Üniversitenin akademik personeli, kurum amirleri, STK temsilcileri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, moderatörlüğünü yaptığı panelde İslam Coğrafyasında Ümmet olma bilincinin önemine değinerek Mehmet Akif Ersoy’un Fikr-i Kavmiyyet Şiir’in şu dörtlüğünü okudu: “Hani milliyetin İslâm idi? Kavmiyyet ne?,  Sarılıp sımsıkı dursaydın a milliyetine!, Arnavutluk ne demek? Var mı şeriatta yeri?, Küfr olur, başka değil kavmini sürmek ileri., Arab`ın Türk`e, Laz`ın Çerkez`e yahud Kürd`e, Acem`in Çinliye rüçhanı mı varmış, nerede?, Müslümanlıkta anasır mı olurmuş? Ne gezer?, Fikrî kavmiyyeti tel`in ediyor Peygamber.”

Panelde araştırmacı yazar İbrahim Tahsin Doski, “Çağdaş Müslümanların İtikadi ve Fikri Problemleri”, Doç. Dr. İbrahim Baz, “Sünnilik, Selefilik, Sufilik Sarmalında Teopolitik Krizlerimiz”, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Özdemir, “Ümettin Birliği Açısında Sünnetin Rolü” üzerine konuşmalarını yaparak İslam Coğrafyası’nın Sorunları ve Çözümleri noktasında önerilerini dinleyicilerle paylaştılar.

Panele konuşmacı olarak katılan Iraklı araştırmacı-yazar Tahsin İbrahim Doski, "Ümitsiz olmamamız lazım. Çünkü ümitsizliğin Müslüman`da olmaması gerekiyor. Cenab-ı Allah bu dini kıyamete kadar muhafaza edecektir." dedi.

Panel soru-cevap kısmından sonra hediye takdimi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.