Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığından Mısır`daki İdamlara Tepki

Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığından Mısır`daki İdamlara Tepki
Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığı Mısır'da yaşanan idam olayları ve kararlarını düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi. Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığı “Zulme Rıza Zulümdür”...
 

Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığı Mısır’da yaşanan idam olayları ve kararlarını düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığı “Zulme Rıza Zulümdür” sloganı adı altında düzenlemiş olduğu basın açıklamasında Mısır’da masum insanlara yönelik gerçekleştirilen idamları ve idam kararlarına tepki gösterdi.

         Memur-Sen Şırnak Şube Başkanlığının Cizre’de yapmış olduğu basın açıklamasına sendika üyeleri de destek verdi. Şube Bürosunda yapılan açıklamada Sisi Hükümetinin yapmış olduğu idamlara sert bir dille tepki gösteren Memur-Sen Şırnak Şube Başkanı Abdullah Çatı,”Firavunlaşan Sisi cuntasının idamlarını durdurmak için insanlık ayağa kalkmalıdır!” dedi.

         Çatı yaptığı açıklamada;

Mısır’da 16-17 Haziran 2012 yılında %51,73 oyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi hükümetine darbe yapan Sisi cuntası, meşru hükümeti savunmak için Rabia meydanında oturma eylemi yapan silahsız binlerce insanı katletmişti. Darbeci Sisi hükümeti bugüne kadar göstermelik yargılamalarla idama mahkûm ettiği 165 masum kardeşimizi idam etti. Mısır zindanlarında her an idam edilmeyi bekleyen 600 kişi var. Üstelik ağır işkenceler eşliğinde ve de çelik kafesler içinde savunma hakkı verilmeksizin yapılan yargılamalar devam ediyor ve kurulan yargı tiyatrosunda yeni idam kararları veriliyor. Cunta yargısı daha geçen Eylül ayında aralarında Muhammed Biltaci’nin de bulunduğu 75 kişiyi daha idama mahkûm etti. İdam kararlarını tüm dünyanın gözleri önünde sessiz sedasız uygulayan Sisi cuntası bu kadar ölümlere rağmen kana doymuyor. Geçtiğimiz günlerde de 9 genç, cunta tarafından haksız yere idam edildi.”dedi.

 

Bugün bütün İslam dünyası benzer bir saldırı altında. 

        

Çatı,”Bangladeş hükümeti Müslüman âlimleri ve önderleri idam ediyor; dünya sessiz. Çin’de Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz idam ediliyor, bir milyon Doğu Türkistanlı kamplarda işkence görüyor; dünya sessiz. Filistin’de her gün siviller, masumlar katlediliyor; dünya sessiz. Arakan’da idamlar, katliamlar, sürgünlerle soykırım uygulanıyor; dünya sessiz. 

Yemen’de masumlar katledilip, halk açlığın soğuk ellerine terk ediliyor; dünya sessiz. Suriye’de her gün varil bombaları, kimyasallar, işkence ve tecavüzlerle insanlık yok ediliyor; dünya sessiz. 

 

İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idam

 

Mısır’da yaşananların dünyadaki safları net bir şekilde ortaya çıkardığını ifade eden Memur-Sen Şırnak Şube Başkanı Abdullah Çatı,”Bir tarafta emperyalizm ve onların işbirlikçi kuklaları; diğer tarafta sömürülen ve ezilen kitlelerle onların sesi olma onurunu canlarıyla ödeyen vicdanlı insanlar. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük nutku çekenlerle İslam dünyasını kana bulayanlar aynı safta ve aynı kesimler. Mazlum toplumların ve Müslümanların haklarını savunanlar ise dünyada yalnızlaştırılmaya, itibarsızlaştırılmaya, yok edilmeye çalışılıyor. O nedenle biz onurun direnişte, izzetin hakkı haykırmakta, dirilişin zulme karşı mazlumu savunmakta ve kurtuluşun adaleti ayakta tutmakta olduğuna inanan Memur-Sen olarak, bugüne kadar susmadık, susmayacağız. 

Bu vesileyle Memur-Sen olarak, Mısır’daki idamların durması için bütün onurlu kesimlerin insanlık ortak paydasında, hak ve adaletten yana birleşmeleri ve güçlü bir itirazda bulunmaları çağrımızı yineliyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatına acil toplanma çağrısı yapıyoruz. Cuntacı Sisi ve destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz. Mısır’da idam edilen gençlerimizin şehadetleri vesilesiyle kendilerine rahmet, ailelerine ve bütün İslam ümmetine başsağlığı diliyor, Mısır zindanlarındaki masum ve mazlum kardeşlerimizle dayanışma irademizi bir kez daha ifade ediyoruz.”diye konuştu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.