ÖKSÜZ YAVRU YABAN KEÇİSİNİN YAŞAM MÜCADELESİ KAMERALARA TAKILDI

ÖKSÜZ YAVRU YABAN KEÇİSİNİN YAŞAM MÜCADELESİ KAMERALARA TAKILDI
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün kontrolü altında bulunan Niğde Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yavru bir yaban keçisinin yaşam mücadelesi kameralara takıldı....
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün kontrolü altında bulunan Niğde Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yavru bir yaban keçisinin yaşam mücadelesi kameralara takıldı. Av koruma ekiplerinin uzun süreli takibi sonucu annesinin öldüğü anlaşılan yavru yaban keçisi için ise hayat şimdi başlıyor. 

Yaban hayatı türlerinin daha iyi korunması ve geliştirilmesi, türlerin yaşama ortamlarının iyileştirilmesi gibi maksatlarla oluşturulan Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları belgesel tadında görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Niğde-Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında denetim yapan DKMP ekipleri tarafından sarp bir kayalıkta ve tek başına olan yavru yaban keçisi görüldü ve takibe alındı. Ekiplerin uzun süreli takibi sonucu oğlağın annesinin öldüğü ve bu sebeple tabiatta tek başına kaldığı neticesine ulaşıldı.

Yapılan izleme neticesinde yaklaşık 8 aylık olduğu düşünülen yavrunun sütten kesildiği fakat annesiyle tabiata uyum çalışmaları için yaklaşık 4 ay gibi bir süreye daha ihtiyaç duyduğu anlaşıldı. Çünkü yavru yaban keçilerinin emzirilme süresi 6 ay ve annesiyle tabiatı keşif süresi ise 1 yıl olarak biliniyor.

Hayatının geride kalan günlerini annesinin ona şimdiye kadar öğrettikleriyle tek başına sürdürmek zorunda olan öksüz oğlağın tabiatta tilki, kartal, kurt gibi yırtıcılarla da mücadele etmesi gerekecek. Yön bulmada henüz yeteri kadar hassas olmadığı tespit edilen yavrunun çevikliği, beslenmesi ve kayalara tırmanışındaki becerisi ise oldukça umut verici görülüyor.

EKİPLER YEM DESTEĞİ SAĞLIYOR

Çevikliği ve beslenme becerisi sebebiyle yaşam mücadelesini kazanacağı umulan yavru yaban keçisine bu mücadelede yardımcı olmak maksadıyla DKMP ekipleri de kış boyunca bölgede gerekli yemleme desteğini sağlayacak.

Yaban hayatı geliştirme sahaları sürekli denetleniyor

Yaban hayatını desteklemek ve sahip olunan biyoçeşitliliğin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak maksadıyla çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “İlan ettiğimiz yaban hayatı geliştirme sahalarında yaban hayvanlarının rahatça yaşaması için gereken tedbirleri alıyoruz. Ekiplerimiz buralarda sürekli denetim yapıyor. Yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta ise hemen müdahale ediliyor” dedi.

Kışların çetin geçtiği bölgelerde yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanları için yem desteği verdiklerini de belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu destekler ile yaban hayvanlarının kışları kayıpsız atlatmasını ve yiyecek bulmak için yerleşim yerlerine gelmeleri dolayasıyla oluşabilecek insan yaban hayatı çatışmasını önlemeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.