Silopi`de Sözleşmeli Öğretmenler İçin Basın Açıklaması

Silopi`de Sözleşmeli Öğretmenler İçin Basın Açıklaması
Şırnak'ın Silopi ilçesinde sözleşmeli öğretmenlerin sorunları hakkında Eğitim-Bir-Sen Silopi Şubesi tarafından basın açıklaması düzenlendi. Sanat sokağında düzenlenen basın...
 

 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde sözleşmeli öğretmenlerin sorunları hakkında Eğitim-Bir-Sen Silopi Şubesi tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Sanat sokağında düzenlenen basın açıklamasına sendikaya bağlı öğretmenler katıldı. Eğitimciler ellerinde, ‘öğretmenler odasında ayrıma hayır’, ‘2019’da aileler kavuşsun’, ‘çocukların anne baba hasreti dinsin’, ‘çözüm sözleşme değil çözümdür’ yazılı dövizleri taşıdılar.

Basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen Basın ve Medya sorumlusu Selahattin Dizlek okudu. Sözleşmeli öğretmenlerin hak ve taleplerini anlatan Dizlek,  “Milli Eğitim Bakanlığının kalkınmada birinci derecede öncelikli olan yerlerde öğretmenlerin uzun süre kalmasını sağlamak için 27 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2. KHK ile sözleşmeli öğretmenlik ikinci defa bakanlığımızın istihdam tipleri arasına girmiştir. İlk olarak 1998 yılında getirilen ve 2006 yılında genişletilerek Bakanlığın istihdam tipleri arasına konulan sözleşmeli öğretmenlik 2011’de radikal bir kararla kaldırılmıştır. Ancak aradan 5 yıl geçtikten sonra bu ucube istihdam tipi tekrar getirilmiştir.

Daha önce denemesi yapılan, birçok sıkıntı ve mağduriyetten sonra kaldırılmasında fayda görülen bu istihdam şeklini ikinci kez denemek; geçmişte olanları unutmak, aynı kısır döngüde birçok değeri heba etmek, öğretmenlerin aile hayatlarını hiçe saymak, geçerli mazeretlerine duyarsız kalmaktır. Temel olarak öğretmenin mesleki gelişimine, görev algısına katkısı olmayan, eğitimin niteliğine hiçbir olumlu etkisi bulunmayan, verimliliğini düşüren uygulamalar, kâğıt üstünde günü kurtaran, gerçekte geleceği heba eden geçici yönelimlerdir.

Öğretmen açığı bulunan illerde ve istihdamda güçlük çekilen bölgelerde öğretmenin cebren kalmasını sağlamak, kadro istikrarını zoraki yöntemlerle temin etmek ve temel insan hakları ihlal edilerek uygulanmasında ısrar edilen sözleşmeli öğretmenliğin sorunları her geçen gün artmakta, uzun vadede yönetilmesi çok zor bir potansiyel biriktirmektedir.

Eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu/sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrım, kurum içi çalışma barışını bozmaktadır. Bu durum, öğretmenlerin verimliliğini düşürmekte, aynı niteliklere sahip ve aynı görevi ifa eden insanlar arasında bir nevi kast sistemi oluşturmaktadır. Sözleşmeli olarak istihdam edilenler kadrolu olanların sahip olduğu özlük haklarına sahip olmadıklarından, hak kayıpları ve mağduriyetler, pek çok davaya neden olmasının yanında Bakanlığa olan güveni de azaltmıştır.

Sözleşmeli öğretmenlerin, statüleri nedeniyle, eğitim kurumu içinde öğrencilere karşı otoriteleri sarsılmakta, bu da eğitim-öğretim ortamını olumsuz etkilemektedir. Sözleşmeli öğretmenler eğitim kurumlarına yönetici olarak görevlendirilmeyerek, kariyer ve mesleki gelişim hakları ellerinden alınmaktadır. Yer değişikliği başta olmak üzere, kadrolu öğretmenlerin sahip oldukları hakların tanınmaması, bir yandan telafisi mümkün olmayan mağduriyetler oluşturmakta, diğer yandan hem öğretmen hem de Bakanlık için gereksiz ve uzun bir yargılama sürecine yol açmaktadır.

Eğer maksat, sosyo-ekonomik açıdan yeterince gelişememiş bölgelerde öğretmenlerin kalıcı istihdamlarını sağlamaksa, bunun yolu mahkemelerden dönecek cebri tedbirler değil, cezbedici teşviklerdir. İstihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki öğretmen açığı sorunu, sözleşmeli öğretmenlik, yer değiştirme yasağı gibi geçici önlemlerle değil, söz konusu bölgelerde öğretmenlerin kalıcı olarak görev yapmalarını teşvik edici yöntemlerle yapılmalıdır. Bunun içinde bu bölgelerdeki yerleşim yerlerinin sosyal, ekonomik, kültürel ve ulaşım imkânları dikkate alınarak kalkınmada öncelikli hale getirilmeli ve bu bölgelerde hizmet veren öğretmenlere ek ücret ve hizmet tazminatı verilebilmesi için ilgili mevzuatlarda gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla çözüme kavuşturulmalıdır.

Öğretmenlerin anayasal haklarını sınırlayan, aile bütünlüğünü bozan, eşleri birbirinden, çocukları da anne babalarından 4 yıl boyunca ayrı bırakan, öğretmeni eşi ile işi, sağlık ile işsizlik arasında tercihte bulunmaya zorlayan, öğretmenler odasında ayrımcılık oluşturan, öğretmenlik mesleğini ve öğretmenin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına derhal son verilmeli, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir. Bu yönde Eğitimciler Birliği Sendikası olarak sloganımız: Sözleşmeli Öğretmenler İçin Kadrolu İstihdam’dır.

Sözleşmeli Öğretmenlerin kadroya geçirinceye kadar kadrolu öğretmenler ile aralarındaki hak kayıplarının acilen giderilmesi gerekmektedir. Bu anlamda;

Sözleşmeli öğretmenlere hızlı bir şekilde eş özrünün verilmesi ve Sözleşmeli öğretmelerin eş özürlerinin Ocak ayında yapılacak olan kadrolu eş özrüne dahil edilmelidir. Sözleşmeli öğretmen olan anne ve babalar çocuklarına kavuşturulmalı, çocukların anne ve baba hasreti, özlemi sonlandırılmalıdır.

Sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasındaki maaş ve ek ders ücret farkının acilen giderilmelidir.

Sözleşmeli öğretmenlere alan değişikliği hakkının verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlere idareci olarak atanabilme hakkı verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlere kariyer hakkı verilmelidir. Askere giden sözleşmeli öğretmenlerin askerlikte geçen süreleri öğretmenlikte geçen süreler içinde sayılmalıdır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlik mesleği hak ettiği saygın yere gelmediği müddetçe eğitimde istediğimiz yere gelemeyiz. İnancımızın “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Anlayışı bizlere öğretmenlik mesleğinin kutsallığını en açık şekli ile göstermektedir. Biz eğitimciler birliği sendikası olarak diyoruz ki: Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi, kadrolusu olmaz, olamaz. Öğretmen öğretmendir ve yeri de sınıfıdır. Öğretmenler arasında ayrımcılığa sebep olacak ve öğretmenlik mesleğine saygınlığını kaybettirecek her türlü uygulamanın derhal son bulmasını istiyor ve bu tür uygulamaların her zaman karşısında öğretmenlerimizin yanında olacağımızı da halkımıza duyuruyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.