Silopi`de Yemen İçin Yardım Kampanyası

Silopi`de Yemen İçin Yardım Kampanyası
Şırnak'ın Silopi ilçesinde Yemen'de süren açlık krizi nedeniyle başlatılan yardım kampanyasına destek verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı, yaklaşık 4 yıldır...
 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Yemen’de süren açlık krizi nedeniyle başlatılan yardım kampanyasına destek verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı, yaklaşık 4 yıldır süren savaş nedeniyle dünyanın en büyük açlık krizlerinden biri ile karşı karşıya kalan Yemen için Türkiye genelinde “Yemen’e Sessiz Kalma”  başlığıyla yardım kampanyası başlattı. Silopi Nur camisinde namaz kılan vatandaşlar çıkışta Yemen için destekte bulundu. Vatandaşların yardım kampanyasına ilgi gösterdiği görüldü.

Silopi İlçe Müftüsü Hüseyin Elçi, Hazreti Muhammed’in “Müslüman kardeşinin derdini kendine dert edinmeyen bizden değildir” Hadis-i Şerifini hatırlatarak, Yemen başta olmak üzere İslam coğrafyasındaki zulümlere sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladı.

Silopi halkının Yemen için başlatılan kampanyaya ilgi gösterdiği için teşekkürlerin ileten Müftü Elçi, “Bugün bildiğiniz gibi Türkiye’nin her köşesinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet vakfı tarafından Yemene yardım kampanyası başlatıldı. Bizde Silopi’de bütün camilerimizde yardım topladık. Yemen’de 22 milyon insan açlıkla karşı karşıyadır. Her Müslümanın mutlak surette elini uzatması gerekir, onların sesini duyması gerekir. Bir kardeşimiz nerede sıkıntı çekiyorsa öbür Müslümanda aynı sıkıntıyı çekmek durumundadır. Çünkü peygamberimiz şöyle diyor, `Müslüman kardeşinin derdini kendine dert edinmeyen bizden değildir` buyuruyor. Biz Müslümanlar olarak her zaman duyarlı olmalıyız, mazlumun sesini duymalıyız. Mazlumların sesini duymayan insanlığından şüphe etmelidir. Dolayısıyla biz şunu diyoruz ki, yardımlarından dolayı Silopi halkımıza çok teşekkür ediyorum. Onların duyarlılığı bizi son derece memnun etmiştir. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve Diyanet vakfımıza burada şükranlarımızı arz ediyoruz.” ifadelerini kullandı

Vatandaşlardan Yusufcan Çağlın ise Müslümanların birlik olması gerektiğini ifade ederek, “Yemen zulüm altında. Yemen’de Müslüman kardeşlerimiz her gün, her saniye açıklan ölüyor. İslam coğrafyasında her gün Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor.” dedi.

KAMPANYAYI DİYANET BAŞLATTI

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş nedeniyle kıtlık yaşanan Yemen için yardım kampanyası başlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, TDV Konferans Salonu`nda düzenlenen "Yemen`e Sessiz Kalma" başlıklı yardım kampanyasının tanıtım toplantısına katıldı.

Erbaş, burada yaptığı konuşmada, insanlığın çetin sınavlardan geçtiği bir çağda yaşadığını belirterek, insanlığın vicdan sınavını bu kez Yemen`de kaybettiğini aktardı.

Yemen`de 22 milyon kişinin kıtlık nedeniyle hayatta kalma mücadelesi verdiğini anımsatan Erbaş, acilen yardım edilmezse 11 milyondan fazla kişinin hayatını kaybedeceğine dikkati çekti.

Erbaş, Yemen`de sağlık altyapısının tamamen çöktüğüne dikkati çekerek, "Çoğunluğu El-Hudeyde şehrinde bulunan 1,2 milyon kişi kolera hastalığına yakalanmış durumda. Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalan 2,6 milyon kişinin öncelikli olarak barınma ihtiyacı bulunuyor." diye konuştu.

TDV`nin, Yemen`de ihtiyaç sahiplerine bugüne kadar 8,5 milyon lira değerinde yardım yaptığını hatırlatan Erbaş, "Bugün de yardım faaliyetlerimizi daha kapsamlı hale getirmek ve en ileri düzeye taşımak için Yemen`e Sessiz Kalma başlığıyla yeni bir kampanya başlatıyoruz. Milletimizi hep beraber daha güçlü şekilde insanlığın vicdan yükünü taşıma seferberliğine davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

ONLİNE, KISA MESAJ VE HESAP NUMARALARIYLA YARDIM

Erbaş, vatandaşların "bagis.tdv.org" internet adresinden online bağış yapabileceğini bildirerek, "YEMEN" yazıp 5601`e kısa mesaj göndererek 10 lira bağışta bulunabileceğini kaydetti.

Ayrıca vatandaşların yardım kampanyasına banka hesap numaraları aracılığıyla katılabileceğini dile getiren Erbaş, "Tarih boyunca mazlumların yanında olan milletimiz kuşkusuz Yemen`in çığlığına da sessiz kalmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yardım kampanyasına ilişkin tanıtım videosunun izletildiği programda, Kocatepe Camisi İmamı Mehmet Atıcı Kur`an-ı Kerim okudu.

Programda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İlyas Serenli ile TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.