Şırnak 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Kışa Hazır

Şırnak 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Kışa Hazır
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü`ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi, kış hazırlıklarını tamamladı. Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü`ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi, 2'si...
 

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü`ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi, kış hazırlıklarını tamamladı.

Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü`ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi, 2’si Zırhlı, 2`si UMKE, 5`i kar paletli ambulans olmak üzere 45 karasal ambulans ve 186 personelle zorlu kış koşullarına tam teşekküllü olarak hazırlandı.

112 Acil Komuta Kontrol Merkezinde faaliyet gösteren sağlık ekipleri, en zorlu kış şartlarında bile köy yollarının kapanmasına rağmen hastalara ulaşmada engel tanımayan paletli ambulanslarla ulaşılamayan hasta bırakmadan en yakın hastanelere nakletmek için gerekli çalışmaları yaptı.

En fazla kar yağışı alan illerin başında gelen Şırnak`ta, kış mevsiminde bir metrenin üzerinde kar yağan bölgelerdeki hastalara paletli ambulans ve 4x4 çeker pajero ambulans ile ulaşılıyor. Araçlarının bakımını yaparak kışa hazır hale getiren Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü`ne bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi, çağrı merkezine gelen ihbar üzerine hemen harekete geçiyor. Ekipler, anında olay yerine intikal ederek burada hastaya ilk müdahalede bulunarak hastaneye ulaştırıyor.

Kış şartların yoğun olarak geçtiği bir ilde olduklarını ifade eden Şırnak İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Büyükbaş, Müdürlüğümüze bağlı 20 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu bulunmakta olup, 112 Komuta Kontrol Merkezinde ve Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında 6  doktor,  78 paramedik   42 acil tıp teknisyeni ve 60 sürücü ile hizmet yürütülmektedir. Acil Sağlık Hizmetlerinde 2 UMKE aracı ve  43 adet  ambulans bulunmakta olup,   bu ambulanslardan 5’i paletli, 2 zırhlı, 1 adet çok yataklı ambulans, 1 adet obez yoğun bakım ambulansı ve 33 adet  acil yardım ambulansı bulunduğunu belirtti.

2018 yılı içerisinde Helikopter ile 3, Uçak ambulans ile 54  ve askeri helikopterle de 101 hasta üst sağlık kuruluşuna nakillerini yaptıklarını belirten Büyükbaş, “Bölgemizde kış şartlarının yoğun yağışlı geçmesi nedeni ile Beytüşşebap ilçemizde 1, Uludere ilçemizde 1 ve Şırnak merkezde de 3 paletli ambulans hazır bekletilmektedir. Acil Sağlık Hizmetlerimizin ulaşılabilirliğinin arttırılması amacı ile 44 olan Ulusal Medikal Kurtarma personel sayımızı Ekim ayında yapılan eğitimle 65 kişiye çıkartılmıştır. Acil Sağlık Hizmetlerimizde hava ambulansı hizmetleri olarak Diyarbakır ilimizde bölgemizin acil vakalarına bakan 1 Adet helikopter ambulans bulunmakta olup, 2018 yılı içerisinde Helikopter ambulans ile 3, Uçak ambulans ile 54  ve askeri helikopterle de 101 hasta üst sağlık kuruluşuna nakilleri yapılmıştır” dedi.

Acil Sağlık Haftası nedeniyle 112 Acil Komuta Kontrol Merkezinde görevli personellerin gününü kutlayan Büyükbaş, “Ülkemizde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinin tanıtımı ve farkındalığını arttırabilmek amacıyla 1-7 aralık Acil Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Türkiye de başta depremler olmak üzere sel toprak kayması gibi doğal afetler ve doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar kitlesel yaralanmalar gibi acil durumlar ortaya çıkmaktadır. Her türlü coğrafi ve iklim şartlarında 7 gün 24 saat hastalara ulaşmak için canla başla çalışan acil sağlık hizmetleri personellerimizin 112 Acil Sağlık Haftasını kutlarım” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.