Şırnak Bölgesinde ilk defa kapalı rahim alma ameliyatı yapıldı

Şırnak Bölgesinde ilk defa kapalı rahim alma ameliyatı yapıldı
10 yıldır rahmindeki rahatsızlıktan şikâyetçi olan ve sürekli kanaması olduğu şikâyetiyle hastaneye başvuran 48 yaşındaki Nebahat Adıyaman'ın rahmi Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi`nde...
 

10 yıldır rahmindeki rahatsızlıktan şikâyetçi olan ve sürekli kanaması olduğu şikâyetiyle hastaneye başvuran 48 yaşındaki Nebahat Adıyaman’ın rahmi Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi`nde kapalı yöntemle alındı

Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi`nde ilk kez kapalı rahim alma (total laparaskopik histerektomi) ameliyatı yapıldı. Kapalı yolla rahmi alınan 48 yaşındaki Nebahat Adıyaman Sağlığına kavuştu.

            Şırnak’ın Cizre İlçesinde ikamet eden Nebahat Adıyaman 10 yıldan bu yana rahmindeki rahatsızlık ve kanama nedeni ile Şırnak, Van ve diğer birçok hastaneye başvurmasına rağmen tedavi olamamıştı.

            Rahmindeki ağrıları giderek artan ve aşırı kanaması oluşan Nebahat Adıyaman Cizre Dr.Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvurdu. Yapılan tetkiklerinin ardından hastanın ameliyata alınması gerektiğini söyleyen Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bilal İçer, "Hastamız on yıldan bu yana rahminden rahatsız olduğunu;  aşırı kanama ve karın ağrısı şikâyetiyle bize başvurdu. Hastaya yapılan tüm tedavilere rağmen kanama şikayeti geçmeyen hastaya rahim alma ameliyatına karar verildi. Bu ameliyat hem açık hem kapalı yapılabiliyor. Kapalı rahim alınma ameliyatı (laparoskopik histerektomi) hastanın iyileşme süresi daha kısa, hastanede yatış suresi daha az ve hasta için hem konforlu hem de kozmetik açıdan daha estetiktir. Kapalı rahim alma ameliyatı (laparoskopik histerektomi ) daha önce Şırnak ve ilçelerinin hiç birinde yapılmamıştır. Hastalar bu ameliyat için daha ileri merkezlere gitmekteydi. Bu ameliyatı Cizre’de ilçe şartlarında ilk kez gerçekleştirdik. 48 Yaşındaki hastamızı başarılı bir şekilde ameliyat ederek taburcu ettik. Bu anlamda bu ameliyatın gerçekleşmesinde emekleri olan bütün hastane çalışanlarına teşekkür eder, hastamıza da acil şifalar dilerim.”dedi.

            Hasta Eşi Nevzat Adıyaman,eşim 10 yıldan bu yana rahminden rahatsızdı ve bu rahatsızlığının son bulması ve eşimin sağlığına kavuşması için Şırnak,Van ve çevre illerdeki birçok hastaneye başvurduk.Ancak uygulanan bütün tedavilere rağmen eşimin rahatsızlığı geçmediğini söyledi.

            Adıyaman, eşimin her geçen gün artan ağrıları ve aşırı kanamasının oluşması üzerine Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bilal İçer,’e başvurduk. Yapılan tetkiklerden sonra ağrılarının son bulması ve kanamasının durması için ameliyat yapılması gerektiği tarafımıza iletildi ve bizde kabul ettik. Kadın doğum hastalıkları uzmanının yapmış olduğu ameliyatla ilçe dışına gitmekten kurtulduklarını ve bu konuda çok memnun olduklarını belirterek, emeği geçen tüm doktor ve hastane çalışanlarına teşekkür etti.

Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve aynı zamanda Göz Hastalıkları Uzamnı Op. Dr. Mehmet Hidayettullah ERZEN de : “Hastanemizde günlük ortalama 30-40 civarında açık ve kapalı ameliyatlar yapılmaktadır. Teknolojik açıdan profesyonellik isteyen kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar hastalar için ameliyat sonrası daha konforlu, hastanede daha kısa süreli yatış ve daha az ameliyat izi demektir. İmkanların daha az olduğu ilçe devlet hastaneleri gibi yerlerde doktorun deneyimi ve tecrübesi çok önemlidir. Daha çok 3.basamak hastanelerde yani üniversite veya eğitim araştırma hastanelerinde yapılan bu ameliyatı ilçe devlet hastanesinde yapan doktorumuzu tebrik eder; başarılarının devamını dilerim. Bu sayede hastamı da uzak merkezlere gitmekten kurtuldular. Hastamıza da acil şifalar diliyorum. “ dedi

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.