Şırnak ve 18 barodan “Taşımalı seçmen” iddialarına ilişkin açıklama

Şırnak ve 18 barodan “Taşımalı seçmen” iddialarına ilişkin açıklama
Şırnak’ta 'taşımalı seçmen' iddialarına ilişkin ortak bir basın bildirisi yayınlandı.

Aralarında Şırnak Barosunun da bulunduğu 19 ilin barosu, Şırnak’ta taşımalı seçmen iddialarına ilişkin ortak bir basın bildirisi yayınladı.

19 barodan yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi; “

TAŞIMA SEÇMEN İLE SEÇİMLERE MÜDAHALE EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ! BASINA VE KAMUOYUNA

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli idareler Genel Seçimleri öncesi bölgede birçok il ve ilçe merkezinde seçmen sayısı ve nüfus yoğunluğuyla orantılı olmayan asker veya polislerin seçmen olarak kaydedildiği, bu kayıtlara yapılan itirazların ise ilçe seçim kurullarınca reddedildiği basına yansımıştı. Ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun seçime gölge düşürecek bu duruma sessiz kalması nedeniyle 31 Mart 2024 tarihinde yapılan seçimlerde bölgede birçok il ve ilçe merkezinde asker veya polislerin toplu oy Kullandıklarına ilişkin görüntüler basına yansımıştır.

İlçe seçim kurullarının konuya ilişkin ret kararı gerekçelerinde; jandarma veya emniyet müdürlüklerinden gelen yazılara dayanıldığı, bu yazılarda asker veya polislerin seçim günü yapılacak görevlendirilme kapsamında seçmen olarak belirtilen merkeze kaydedildiği belirtilmiştir. Ancak seçim günü asker ve polislerin güvenlik tedbiri çalışmasına dahil olmadan sabahın erken saatlerinde oy kullanıp şehri topluca terk ettiklerine dair görüntüler, bu kişilerin güvenlik ihtiyacı kapsamında seçim bölgelerinde olduğu konusunda kamuoyunda ciddi şüphelere yol açmıştır.

Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı temel insan haklarından olup demokrasinin vazgeçilmez

Unsurlarından biridir. Halk iradesinin hiçbir etki altında kalmadan serbestçe sandığa yansıması da seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının vazgeçilmez temel unsurudur. Anayasa'nın 67. Maddesine göre seçimler yargı yönetim ve denetimi altında yapılır. Asıl olanın güvenlik ihtiyacının olup olmadığının ilçe seçim kurulları tarafından belirlenmesi olduğu, bu anlamda ilçe seçim kurullarının tamamen jandarma veya emniyet müdürlüğünden gelen yazıları mutlak doğru olarak kabul ederek itirazları reddetmesi, yargının seçimler üzerindeki yargısal yönetim ve denetim yetkisine gölge düşürmüştür.

Sonuç olarak belirtmek isteriz ki; 31 Mart 2024 seçimlerinde il ve ilçe merkezlerine binlerce asker veya polisin seçmen olarak kaydedilmesiyle seçimlerin serbest ve adil olma ilkeleri ihlal edilmiştir. Özelikle az farkla belediye başkanlığının el değiştirebildiği ilçe merkezlerine binlerce asker ve polisin seçmen olarak kaydırılması seçim sonuçlarının meşruiyetini de tartışılır hale getirmiştir. Seçimlerin meşruiyetini tartışılır hale getiren bu uygulamalar demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir.”

HAKKARİ BAROSU

ADANA BAROSU

ŞIRNAK BAROSU

TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANI

ADIYAMAN BAROSU

ISPARTA BAROSU

AĞRI BAROSU

TUNCELİ BAROSU

KARS BAROSU

VAN BAROSU

MARDİN BAROSU

BATMAN BAROSU

BİNGÖL BAROSU

MUŞ BAROSU

ZONGULDAK BAROSU

SİİRT BAROSU

BURDUR BAROSU

DİYARBAKIR BAROSU

ŞANLIURFA BAROSU5b7fe890-49cf-415f-902a-d4078a458c94.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.