Şırnak`ın ilk ve tek özel eğitim ve uygulama okulu hizmet vermeye başladı

Şırnak`ın ilk ve tek özel eğitim ve uygulama okulu hizmet vermeye başladı
Özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocuklar için ilk, ortaokulu içinde barındıran iki katlı eski Polis karakolu Şırnak'ın İlk ve Tek Özel Eğitim Uygulama okulu olarak hizmet vermeye...
 

Özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocuklar için ilk, ortaokulu içinde barındıran iki katlı eski Polis karakolu Şırnak’ın İlk ve Tek Özel Eğitim Uygulama okulu olarak hizmet vermeye başladı.

            Şırnak’ın Cizre İlçesinde 2014-2105 yılları arasında yaşanan sokağa çıkma yasağı ve terör olaylarından sonra Nur Mahallesi Botaş Caddesi üzerinde Huzur ve Güvenliğin Sağlanması amacı ile kurulan Polis Karakolu, Engelli çocuklar için Özel Eğitim Uygulama okuluna dönüştürüldü.

 

Cizre`de 3 yıl önce PKK`lı teröristlerin çukur kazarak gerçekleştirdiği saldırılar döneminde, Nur Mahallesi Botaş Caddesi`nde güvenlik amacıyla polis merkezi olarak kullanılan bina, ilçede huzurun sağlanmasıyla eğitim yuvasına dönüştürüldü.

 

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı hizmet veren Cizre Özel Eğitim Uygulama Okulunda orta ve ağır düzeydeki zihinsel engelli ve otizmli 7-15 yaş arası 60 öğrenci, 11 özel eğitim öğretmeni eşliğinde eğitim görüyor.Aileler, okul sayesinde çocuklarının eğitime kavuşmasından memnuniyet duyuyor.

 

 

Okulda engelli çocuklara haftanın 5 günü, günde 6 saat eğitim verildiğini ifade eden Okul Müdürü Süleyman Özdemir, "Amacımız eğitimden soyutlanmış çocukları tekrar topluma kazandırmak ve onları toplumla bütünleştirmek." dedi.

 

Öğrencilerin yemek, servis ve her türlü özel gereksinimlerinin devlet tarafından ücretsiz karşılandığını dile getiren Özdemir, öğrencilerin okulda özel gelişim raporu doğrultusunda eğitim aldığını bildirdi.Bireyselleştirilmiş eğitim planı ve bireysel gelişim planıyla çocuklara eğitim verildiğine işaret eden Özdemir, okulda çocukların modern şartlarda eğitim görme fırsatı bulduğunu belirtti.Özdemir, "Bu okulun açılmasında emeği geçen Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Faik Arıcan, İl Milli Eğitim Müdürü Şahan İke ile kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk`u da okulumuza çay içmeye davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Öğrenci Velisi Medine Erdoğan, okulun açılmasıyla çocukların da büyük mutluluk yaşadığını söyledi.Okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, "Çocuklarımız evde hapis hayatı yaşıyordu. Eğitimle daha sakinleştiler. Çocuklarımızın böyle bir okula ve eğitime ihtiyacı vardı. Bu okulun açıldığını ve çocuklarımızın burada eğitim gördüğünü görmek biz ailelere büyük mutluluk yaşattı." dedi.

 

Nergiz Köşeyi ise 7 yaşındaki zihinsel engelli çocuğunun okula gitmesinden memnuniyet duyduğunu, burada verilen eğitimin yaşamlarında büyük rahatlama sağladığını anlattı."Çocuğum burada hem eğitim alıyor hem de kendisi gibi engelli çocuklarla eğleniyor, enerjisini atıyor. Artık evde daha sakin. Okulda verilen eğitim çocuklarımıza büyük fayda sağladı." ifadelerini kullanan Köşeyi, bu okulların yaygınlaşmasını diledi.

 

Köşeyi, "Engelsiz çocukların okula ve eğitime ne kadar ihtiyacı varsa engelli çocukların da eğitime ihtiyacı var. Bu anlamda okulun açılmasında emeği olan bütün yetkililere teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.