Şırnak`ta Adnan Menderes`in İdamına Tepki

Şırnak`ta Adnan Menderes`in İdamına Tepki
AK Parti Şırnak İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde merhum Başbakan Adnan Menderes'in idam edilmesine düzenlediği basın açıklaması ile tepki gösterdi. Basın açıklamasına...
 

AK Parti Şırnak İl Başkanlığı, 17 Eylül 1961 tarihinde merhum Başbakan Adnan Menderes’in idam edilmesine düzenlediği basın açıklaması ile tepki gösterdi. 

  Basın açıklamasına AK Parti Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan ile çok sayıda partili katıldı. AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Erkan tarafından okunan basın açıklamasında, Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e-muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahalelere vurgu yapıldı. Erkan, “27 Mayıs Darbesi Türkiye`de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açmıştır. Yasalara aykırı biçimde anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme anti demokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e-muhtıralar askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır. Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi`ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti`nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes`in idam edilmesidir. 27 Mayıs 1960 Darbesi`nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır” dedi.

  Başkan Erkan, merhum Menderes`in, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye`sine çağ atlattığını söyledi. Erkan, "Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır. Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasa dışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen "Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor" gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır. 17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.