Şırnak`ta"Nebî`nin Ayak İzleri" Temalı Konferans Düzenlendi

Şırnak`ta"Nebî`nin Ayak İzleri" Temalı Konferans Düzenlendi
Şırnak Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü'nün düzenlediği Şırnak Üniversitesininde ev sahipliği yaptığı Nebî'nin Ayak İzleri temalı konferans YÖK Üyesi Prof....
 

Şırnak Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Şırnak Üniversitesininde ev sahipliği yaptığı Nebî’nin Ayak İzleri temalı konferans YÖK Üyesi Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun katılımıyla 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Konferansa Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, akademik-idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Konferans Şırnak Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Rezan Birlik’in açılış konuşması ile başladı.  Sonrasında müzisyen Aykut Kuşkaya sahne aldı.

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Peygamber Efendimizin güzel ahlakı üzerine konuşmasını yaptı. Hatipoğlu, burada amaçlarının Allah ve Peygamberimizi baş tacı eden bir gençlik yetiştirmek olduğunu söyledi.

Hz Muhammedin güzel ahlakı, peygamberimizin güvenilirliğini, hakkı gözetmesini, insana değer vermesini, üstün kişiliğini, hoşgörülü ve sabırlı olmasını anlatan değerlerdir. Peygamberimizin en güzel özelliği, başkaları için önerdiği öğütleri ve kuralları ilk önce kendi yaşamında uygulamasıdır. Kendini başkalarından üstün görmemesi, Kuran`ın öğüt ve yasaklarını yaşamından uygulaması onun ne kadar üstün bir insan oluşuna en güzel örnektir. Peygamberimiz bütün güzel ahlakları ve güzellikleri toplamış, örnek bir kişidir. Onun ahlakını kelimelere sığdırmak çok zordur. Onun ahlakı Kuran ahlakıdır. Yüce Rabbimiz Peygamberimizin ahlakını överken, "Ya Muhammed! Şüphesin sen yüce bir ahlak üzeresin." buyurmuşlardır. Peygamberimiz Allah`a niyaz ettiğinde, " Allah`ım! Beni ahlakın en güzeline yönelt, kötü ahlaktan uzak tut." demiştir.

Hz Muhammedin güzel ahlakı üzerine, Onun kalbi insan sevgisiyle doluydu. Çocukları sever, onları sıkça okşardı. Peygamberimiz alçak gönüllü olması sebebiyle, fakir zengin ayrımı yapmazdı. Hastalara önem verir, ziyaretlerine giderdi. Bir topluma girdiğinde, boş bulduğu yere otururdu. Ayaklarını hiç bir zaman başkalarına doğru uzatmazdı. Elbiselerini kendi tamir eder, ayakkabılarını kendi onarırdı. Kesinlikle başkalarına yük olmazdı. Kadınlara karşı çok nazik davranır, ev işlerinde yardımcı olurdu. Misafiri çok sever, onlara kendi hizmet ederdi. Müslüman olanla, olmayanı ayırmazdı. Peygamberimiz ömrü boyunca kötü söz söylememiş, kimseyi azarlamamış ve kimseye karşı kırıcı olmamıştır. Peygamberimiz daima güler yüzlü ve tatlı dilliydi. Başkalarına karşı saygısından ötürü kimsenin sözünü kesmez, dinlemeyi bilirdi. Başkalarının kusurlarını yüzlerine vurmazdı. Peygamberimiz bedenin ve giysilerini temiz tutar, yaşamını sade yaşardı. Diş temizliğinde misvak kullanırdı. Daima doğru sözleriyle bilinir, sözlerinden dönmezdi. İnsanlar içinde oldukça cömertti, kendisinden isteyeni geri çevirmezdi. Ben sadece dağıtıcıyım, veren ancak Allah`tı derdi. İntikam duygularını sevmez, bağışlamayı tercih ederdi. Kendisine kötülük edenlere karşı iyilik etmeyi tercih ederdi. Yapılan iyiliği unutmaz, iyiliği daima iyilikle anardı. Yaşlılara karşı saygıda kusur etmez, küçükleri sever ve şefkat gösterirdi. Tembelliği ve boş durmayı sevmezdi. Maddi olarak iyi olduğunda bile sade yaşamıyla dikkat çekmiş, yoksullara her zaman yardımcı olmuştur.

Katılımın yoğun olduğu konferans hediye takdimi ile sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.