Uluslararası Dengbejlik Kültürü Ve Dengbejler Sempozyumu

Uluslararası Dengbejlik Kültürü Ve Dengbejler Sempozyumu
Şırnak Üniversitesi 19-20 Nisan tarihlerinde Uluslararası Dengbejlik Kültürü Ve Dengbejler Sempozyumu düzenleyecek. Şırnak Üniversitesi Mehmet Emin Acar Kampüsü 15 Temmuz Kongre ve Kültür...
 

Şırnak Üniversitesi 19-20 Nisan tarihlerinde Uluslararası Dengbejlik Kültürü Ve Dengbejler Sempozyumu düzenleyecek.

Şırnak Üniversitesi Mehmet Emin Acar Kampüsü 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlecek olan Sempozyuma ilginin yoğun olacağı ifade edildi.

Konular

Sözlü kültür,sözlü tarih,hikaye anlatıcılığı,ünlü denbejler,ağıt ve klam,farklı coğrafyalarda dengbejlik kültürü

Sempozyumun Amacı

Şırnak Üniverisitesinden yapılan açıklamada “Modern yaşamın etkisiyle kaybolmaya yüz tutan birçok geleneksel değer gibi dengbejlik de zamanın ruhuna yenik düşme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sözlü kültürün önemli bir aracı olan dengbejlik kültürünün ve bu kültürün taşıyıcısı olan dengbejlerin geçmişten günümüze uzanan serüvenine bilimsel bir katkı sağlamak ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Sözlü iletişimin yazılı iletişim karşısında giderek zayıflamasıyla,günümüzde oldukça farklı formlara dönüşen dengbejlik kültürünü ve bunun icracısı olan dengbejleri tanıtmak, kayıt altına almak ve çok kültürlü Anadolu coğrafyasının bu önemli değerinigelecek nesillere aktararak farkındalık oluşturmak bu sempozyumun düzenlenmesindeki temel amaçtır.

Mezopotamya havzasının acılarını, sevinçlerini, doğanın tüm seslerini ve burada yaşayan halkların ortak tarihini yüzyıllar boyunca belleklerinde taşıyarak bizlere ulaştıran dengbejler ilk kez bir sempozyuma konu olmaktadır. Bu amaçla yapılacak tüm bilimsel

çabalar, sahip olduğumuz bu zenginliğin daha iyi anlaşılması ve gelecek kuşaklara miras bırakılmasına katkı sağlayacaktır.

Dengbejliğin tarih, edebiyat, sosyoloji, sosyal/kültürel antropoloji, halkbilim, din, müzik, iletişim, turizm, felsefe ve psikoloji gibi alanlardaki yansımaları bu sempozyum çerçevesinde ele alınacak ve değerlendirilecektir.”denildi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.